Noc Muzeów w Radomiu i okolicachTańczące kwiaty, wilkołaki, tańce pod dębem, koncerty i warsztaty – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez radomskie placówki kultury na tegoroczną Noc Muzeów.

Noc Muzeów odbędzie się z soboty na niedzielę (20 na 21 maja). Swoje podwoje otworzą MCSW Elektrownia, Muzeum im. J. Malczewskiego, szkoła plastyczna, Muzeum Wsi Radomskiej, Mobilne Muzeum Rowerów i American Corner.

Zwiedzanie muzeów należy rozpocząć od Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. O godz. 15 będzie można obejrzeć wystawę Dancing Flowers – Tańczące Kwiaty, które do prezentacji potrzebują słońca. Będzie można również obejrzeć wystawę Marcina Podolca Morze po kolana. Wieczorem odbędą się dwa koncerty. Pierwszy to występ trębaczy sceny jazzowej, poświęcony pamięci legendarnego Andrzeja Przybielskiego. Podczas drugiego koncertu wysłuchamy elektronicznej muzyki grupy Backspace, jednej z najbardziej oryginalnych na polskiej scenie muzyki. Koncerty rozpoczną się o godzinie 21.

Kino MCSW zaprasza na Filmową Noc Muzeów i filmy o sztuce: Od sztuki do kina Walser, sci-fi, reż. Zbigniew Libera, Polska 2015; Moje inspiracje, dokumentalny, reż. Andrzej Wajda, Marek Brocki, Polska 2016; Słońce, to słońce mnie oślepiło, dramat, reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal, Polska 2016.
O godz. 17 w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Brandta przy ul. Grzecznarowskiego zostanie otwarta wystawa Metamorfoza. Tego dnia wystawę będzie można oglądać do godz. 1. A ci, którzy nie zdążą w sobotę, będą mogli to zrobić do 30 czerwca.

Od godz. 19 Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na potańcówkę, tym razem przy muzyce kapel Henryka Gwiazdy z Radomia i Wacława Imiołka z Jedlanki. Dodatkowo coś, czego nigdy jeszcze nie było! W wybranych chałupach toczyć się będzie prawdziwe życie. Do godz. 22 w Chałupie z Jastrzębi zespół „Ostałki” z Ostałówka pokaże jak darło się pierze na dawnej wsi. W Chałupie z Chomentowa panie z zespołu „Zaborowianki” z Zaborowia uruchomią warsztat tkacki i pokażą jak przędło się na kołowrotku. W Chałupie z Alojzowa zespół „Zdziechowianki” ze Zdziechowa pokaże np. stare sposoby wykonywania makaronu.
Tego dnia wstęp do Muzeum za symboliczną złotówkę, a dojazd bezpłatnymi liniami specjalnymi nr 100 i 101. Muzeum będzie czynne do północy.

Miłośnicy rowerów będą mogli obejrzeć przedpremierową ekspozycję na temat polskich zabytkowych rowerów, współorganizowaną z Radomskim Towarzystwem Retrocyklistów Sprężyści. Miejsce: Plac Konstytucji 3 Maja 3 od godz. 19.
Muzeum J. Malczewskiego w godz. 19-1 zaprasza na Noc Muzeów pod hasłem „Wilkoń i wilczym tropem”. Będzie można obejrzeć wszystkie muzealne wystawy stałe i czasowe – malarstwo Jacka Malczewskiego i polską sztukę XIX i XX wieku, kolekcję Rodziny Pinno, gabinet Leszka Kołakowskiego, sztukę pozaeuropejską, cztery stałe wystawy przyrodnicze, oraz przygotowaną przez Dział Przyrody, ekspozycję Józef Wilkoń – Zwierzogrody. Wystawa ta, sama postać Józefa Wilkonia i jego twórczość, będą wiodącym tematem tegorocznej Nocy w „Malczewskim”. Ponadto Muzeum zorganizuje różnotematyczne warsztaty, pokazy, (w tym pokaz mody) i konkursy. Będą też (z pokazami) Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (oddział warszawski) i Towarzystwo Numizmatyczne im. Tomasza Rewolińskiego z Radomia.

Wystąpi także zespół Funky Vibes. Po drugiej stronie Rynku, w Domach Esterki i Gąski (Rynek 4/5), zwiedzający będą mogli zobaczyć stałą ekspozycję archeologiczną „Zanim powstało miasto. Początki Radomia”, rekonstrukcję historyczną w wyk. Mikołaja Makowskiego – Kużnia Borzywoj oraz imponującą wystawę sztuki nieprofesjonalnej. W Domu Gąski odbędą się pokazy fizyczne, przygotowane przez nauczyciela i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

Rewitalizacja Sp. Z o.o. wraz z zespołem Naukowym do badań Dziejów Radomia zapraszają na wystawę: Odkryj archeologiczne tajemnice Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu. Kamienica Starościńska, ul. Grodzka 8.

W tym roku do Nocy Muzeów przyłącza się American Corner, który będzie świętował swoje 5 urodziny. Od godz. 18 do 22.45 placówka zaprasza na 5 godzin zabawy z żywym językiem, spotkanie z ciekawymi zagranicznymi gośćmi, quizy i zadania dla odwiedzających, konkursy z nagrodami, itd. Wszystko w klimatach amerykańskiej muzyki i filmu. Wszystkie spotkania w j. Angielskim. Wstęp wolny.

 

Dzień wcześniej (19 maja) na koncert i zwiedzanie wystawy w ramach Nocy Muzeów zaprasza Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Muzeum będzie czynne do godz. 24. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ.

Natomiast Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko zaprasza na Noc Muzeów w Biały Dzień w niedzielę, 28 maja w godz. 12.00–20.00. Będzie można bezpłatnie zwiedzić nowe wystawy, wysłuchać koncertu w pięknym orońskim parku. W tym dniu odbędą się również oprowadzania kuratorskie po wystawie O potrzebie tworzenia widzeń oraz PROCESS 2. Partnerem tego wydarzenia będzie Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

Szczegółowe programy tegorocznej Nocy Muzeów znajdziecie na stronach poszczególnych placówek.

20 i 21 maja do placówek kultury biorących udział w Nocy Muzeów 2017, radomian zawiozą bezpłatne nocne linie autobusowe 100 i 101. Autobusy będą jeździły w godzinach około 18:00-1:30. Szczegółowy rozkład jazdy i trasy znajdziecie na stronie MZDiK.

Na nocne zwiedzanie (w godz. 16-24) zaprasza również Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Będzie można obejrzeć stałe ekspozycje: „Kazimierz Pułaski i Wielcy Polacy w USA”, „Warka – miasto dotknięte historią”, będą też: kawiarenka na tarasie, Centrum Edukacyjno-Muzealne, wystawa malarstwa – „Wareckie plenery”, wystawa plenerowa, koncerty, gra w altanie.

Komentarze