Zacheusz w KDFie



W Klubie Dobrego Filmu Resursy zostanie wyświetlony film Zacheusz w reż. Piotra Buczaka i Pawła Putona.

Ten dokument to historia niezwykłych losów Zacheusza Pawlaka – harcerza, żołnierza Armii Krajowej, więźnia Majdanka, po wojnie znanego radomskiego lekarza i społecznika, autora wstrząsającej książki „Przeżyłem”, opisującej okrucieństwa niemieckich obozów koncentracyjnych.

W 1942 roku Zacheusz Pawlak, członek Szarych Szeregów, poszukiwany przez hitlerowców za działalność konspiracyjną, chcąc uwolnić wziętych jako zakładników członków swojej rodziny, zgłasza się do siedziby Gestapo przy ulicy Kościuszki 6 w Radomiu. Torturowany i poniżany przez Niemców odmawia składania zeznań obciążających członków organizacji podziemnych, w których działał. Bity do nieprzytomności m.in. przez Paula Fuchsa, zwanego Lisem z Radomia, traci na pewien czas wzrok. W styczniu 1943 roku, przewieziony na Majdanek, jest świadkiem nieludzkiego traktowania więźniów i masowej eksterminacji Żydów. Wraz z przesuwającym się na zachód frontem zostaje przenoszony do obozów rozsianych na terenie Niemiec. Po wojnie wraca do Radomia, gdzie pracuje jako lekarz. Swoje traumatyczne wspomnienia publikuje w książce „Przeżyłem”, zaliczanej do kanonu literatury obozowej.

W filmie bohatera wspominają m.in. Wojciech Stan, przyjaciel Pawlaka, członkowie rodziny oraz osoby z nim współpracujące. Zbieranie materiałów trwało 1,5 roku. Tło historyczne produkcji nakreślił dr Sebastian Piątkowski z radomskiej delegatury IPN. Film przeplatany jest fabularyzowanymi scenami z życia młodego Zacheusza, w którego postać wcielił się Dawid Maksymilian Jarosz.

Seanse w Klubie Dobrego Filmu Resursy Obywatelskiej odbędą się o godz. 12 i 18.

Komentarze