Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku„Poza słowami”, „Przedwiośnie” oraz „Bestiarium” – to tytuły trzech nowych wystaw, których otwarcie nastąpi w najbliższą sobotę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. O ekspozycjach opowiada Weronika Elertowska z CRP, kuratorka jednej z wystaw. Wernisaże odbędą się 30 marca od godz. 14:00. Wstęp wolny. 

KATARZYNA JÓZEFOWICZ – POZA SŁOWAMI

30 marca – 19 maja 2019 / Muzeum Rzeźby Współczesnej

Kuratorka: Agnieszka Kulazińska

Koordynator: Anna Podsiadły

Wystawa Katarzyny Józefowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku opowiadać będzie o ciszy. Może to zabrzmieć paradoksalnie, szczególnie kiedy odkryjemy, iż prezentowane na niej prace wyrastają z poczucia natłoku codzienności, zgiełku, z intensywności wrażeń, które oferuje nam współczesność. Artystka w swojej twórczości wyodrębnia elementy tworzące chaos i komponuje je na nowo, „uspakaja”. Instalacje Józefowicz emanują specyficznym (nie)spokojem. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś znajomego, oswojonego. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś niepokojącego. Spokój / niepokój ten emocjonalny dysonans towarzyszy oglądaniu prac artystki.

BOGUSŁAW BACHORCZYK, ZBIGNIEW SAŁAJ – PRZEDWIOŚNIE

30 marca – 19 maja 2019 / Galeria Oranżeria

Kuratorka: Weronika Elertowska

Tytuł wystawy odwołuje się do okresu przejścia, budzenia się i wschodów pierwszych roślin. Przedwiośnie to również intensywna zmienność, przygotowanie i porządkowanie przestrzeni na to co nowe.

Zbigniew Sałaj i Bogusław Bachorczyk, związani z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie to artyści tworzący na styku wielu mediów: malarstwa, wideo, rzeźby, instalacji i fotografii. W ich twórczości ważną rolę odgrywają wątki związane z kolekcjonowaniem przedmiotów codziennego użytku, przekształcaniem ich pierwotnych znaczeń oraz redefiniowaniem za ich pomocą pamięci.

BESTIARIUM – Rafał Wilk, Basia Bańda, Zofia Gramz, Irena Kalicka, Czekalska + Golec, Katarzyna Kozyra, Wojciech Doroszuk, Art Spiegelman, Günter Grass

30 marca – 19 maja 2019 /Galeria Kaplica, Pałac Józefa Brandta

Kurator: Anna Ciabach, Marta Wróblewska

Współpraca: Leszek Golec

Bestiarium to iluminowana księga zawierająca przedstawienia zwierząt prawdziwych i fantastycznych, którym towarzyszą komentarze o charakterze dydaktycznym. Nasze Bestiarium to pokaz prac współczesnych artystów, w których pojawiają się motywy zwierzęce w formie metafor odnoszących się do ludzkich cech, sytuacji i emocji.

Źródło: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

KomentarzeCLOSE
CLOSE