Nowy Malczewski w MalczewskimDo Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu trafił kolejny obraz namalowany przez patrona placówki. To „Portret Marii Heydel” zakupiony przez samorząd Mazowsza za 85 tys. zł. Dzieło powiększyło muzealną kolekcję prac artysty, która pod względem ilości zgromadzonych obrazów zajmuje trzecie miejsce w Polsce.

– „Portret Marii Heydel” został namalowany przez Jacka Malczewskiego w 1892 r. To obraz olejny na desce, który stanowi 46 pracę w naszej kolekcji dzieł artysty – opisywała Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej w muzeum. – Przedstawiona na obrazie kobieta to osiemnastoletnia Maria z domu Skarbek-Borowska. Modelka w roku powstania obrazu wyszła za mąż za barona Zdzisława Heydla, tym samym stając się częścią rodziny spokrewnionej z familią Malczewskich. Dlatego portret ma wagę pamiątki rodzinnej, która doskonale wpisuje się w profil kolekcji malarstwa i archiwaliów związanych z osobą Jacka Malczewskiego. Dzieła artysty są od lat pozyskiwane i gromadzone w naszym muzeum. Maria Heydel została namalowana w tajemniczym pejzażu. Jest to pokłosie monachijskich wpływów w malarstwie Jacka Malczewskiego – dodała Paulina Szymalak–Bugajska.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, podczas uroczystego przekazania obrazu zapewnił radomian, że zakup dzieła o wartości 85 tys. zł nie spowolni działań związanych z modernizacją Domów Gąski i Esterki. – Cieszę się, że do niezwykłego zbioru prac artysty dołączył „Portret Marii Heydel”. To przepiękny obraz, który został zakupiony na wniosek dyrektora muzeum. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że nie będziemy się pozbywali żadnego majątku historycznego związanego z Radomiem i żadnego obiektu, który jest własnością Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Obie kamienice Gąski i Esterki pozostaną w rękach muzeum. Będziemy te budynki remontowali i modernizowali. Do prac przystąpimy niezwłocznie, czyli po najbliższych posiedzeniu województwa mazowieckiego. Musimy także znaleźć sensowne wykorzystanie tych dwóch kamienic. Odbudowuje się teraz kamienica Deskurów i ważne jest, by podzielić zainteresowanie turystów i zwiedzających, aby zabytki miały charakter uzupełniający, a nie konkurencyjny – tłumaczył Adam Struzik.

Przewodniczący Rady Muzeum, poseł Leszek Ruszczyk podziękował zarządowi Mazowsza za zakup „Portretu Marii Heydel” zachęcając marszałka do dalszej inwestycji w radomską kulturę.

Więcej informacji na temat kamienicy Deskurów znajdziesz tutaj.

KomentarzeCLOSE
CLOSE