Nowy sprzęt dla szpitala na Józefowie7,3 mln zł otrzymał Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu na zakup specjalistycznego sprzętu. Wszystkie zakupione urządzenia trafią do szpitala na przełomie listopada i grudnia.

Pieniądze na zakup sprzętu MSS otrzymał od marszałka województwa mazowieckiego.

Placówka zakupi 40 nowych, wysoko wyspecjalizowanych urządzeń, które zastąpią stary, mocno wyeksploatowany sprzęt.

Wśród nich są: cztery respiratory dla oddziału neurologicznego-pododdziału udarowego, jeden echokardiograf dla poradni kardiologicznej dla dzieci, a także trzy kardiomonitory dla oddziału chirurgii.

Pracownia elektrofizjologii i radiologii interwencyjnej zostanie doposażona w system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D, aparat RTG z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny przezierny RTG.

Szpital kupi również RTG cyfrowe do zdjęć kostnych wraz z niezbędnym osprzętem, system KTG wraz z aparatami KTG, laser okulistyczny dla Poradni Okulistycznej, osiem aparatów do znieczulania wraz z niezbędnym osprzętem, aparat EKG oraz defibrylator do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, sprzęt na oddział neonatologiczny (dwa inkubatory otwarte, cieplarkę, aparat USG do badań wcześniaków, kardiomonitor oraz trzy lampy do fototerapii).

Szpital zakupi także cewkę do rezonansu magnetycznego służącego do badań głowy i wszystkich odcinków kręgosłupa, stół do cięć cesarskich, dwa kardiomonitory dla potrzeb oddziału kardiochirurgii oraz cztery respiratory dla oddziału pulmonologii.

– Nowy sprzęt był szpitalowi bardzo potrzebny – mówi dr Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. – Dzięki niemu będziemy mogli wymienić dotychczasowe urządzenia, które służą nam i naszym pacjentom już ponad 10 lat. Są one już wysłużone, a na dodatek czas wsparcia oferowany przez ich producentów już się skończył. To oznacza, że nie możemy już liczyć na wymianę części czy przeglądy techniczne. Zresztą technologie medyczne wciąż się rozwijają – my też musimy iść z duchem czasu i leczyć pacjentów, używając nowoczesnych urządzeń, a nie tych z przestarzałą technologią – wyjaśnia dr Skura.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny wreszcie będzie miał swój sprzęt do wykonywania ablacji.

Szpital będzie miał swój własny całkowicie przezierny dla promieniowania RTG stół operacyjny, wysokiej klasy aparat RTG z ramieniem C oraz system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D.

– Ten sprzęt był niezbędny. Do tej pory korzystaliśmy ze sprzętu wypożyczonego, który uniemożliwiał wykonywanie najtrudniejszych zabiegów. Teraz będziemy mieć swój własny, lepszy i nowoczesny. Dzięki niemu będziemy wykonywać wszystkie zabiegi z elektrofizjologii, z czego bardzo się cieszymy – mówi kardiolog elektrofizjolog dr Dariusz Karbarz, pracujący na co dzień na oddziale kardiologii w szpitalu na Józefowie.

– Ablacja jest coraz częściej wykorzystywana do leczenia zaburzeń rytmu serca. Odchodzimy od farmakologii na poczet ablacji. Jest ona korzystniejsza dla pacjenta, ponieważ unikamy skutków ubocznych leków, które działają na całe serce. Poprzez zabieg ablacji działamy punktowo. Eliminujemy tylko chore miejsce odpowiedzialne za zaburzenie rytmu serca – dodaje dr Karbarz.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom do ablacji w szpitalu na Józefowie będzie można również leczyć pacjentów z częstoskurczami nadkomorowymi, migotaniem przedsionków oraz groźnymi dla życia arytmiami komorowymi.

Szpital otrzymał również ok. 180 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy wentylacji na centralnym bloku operacyjnym. Znajduje się tam dziewięć sal operacyjnych. Szybka i skuteczna wymiana powietrza umożliwia wykonywanie zabiegów.

– Obecna wentylacja ma już ponad 15 lat. Jest przestarzała. Nie ma już do niej części zamiennych. Na rynku pojawiły się nowe urządzenia do wentylacji, w związku z tym musimy wymienić sprzęt na nowy – mówi Krzysztof Zając, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

I dodaje, że wentylacja jest niezbędna do utrzymywania odpowiedniej jakości powietrza w salach operacyjnych. Tam musi być odpowiednia czystość mikrobiologiczna, która zapewnia wykonywanie zabiegów w jak najlepszych warunkach.

Komentarze