O malowanych jajach słów kilka



Jajko w wielu kulturach ma znaczenie symboliczne

Najstarsze malowane jaja pochodzą jeszcze sprzed ery chrześcijańskiej z Chin, Persji i Egiptu. Związane były z różnymi świętami i symbolizowały uzdrowienie i rozwijające się życie.

Fot. Wikipedia

Pierwsze polskie pisanki naleziono podczas wykopalisk na opolskiej wyspie Ostrówek. Pochodzą z X wieku n.e.
Zaskakującym może być fakt, że początkowo barwione jajka darowano zmarłym. Składano je do grobów lub na miedzach w czasie świąt zadusznych lub na wiosnę. Do tej pory na Ukrainie na stole wielkanocnym stawia się kopczyk z pisankami barwionymi n czerwono, których liczba odpowiada ilości wspominanych zmarłych.

Z pewnością jednak, tradycja barwienia jajek sięga na ziemiach polskich głęboko dalej w przeszłość. Przed chrystianizacją jajka w Polsce miały znaczenie magiczne. Były zakopywane przed domami i obejściami, by chronić domowników przed złymi mocami. Z tego też powodu przez 200 lat chrześcijańscy duchowni zakazywali spożywania jaj podczas Świąt Wielkanocnych. Jednak nie mogąc zwalczyć starodawnych obrzędów i wiary w magię dano za wygraną i ogłoszono, że poświęcone pisanki mogą być spożywane jako symbol Zmartwychwstania Chrystusa i triumf życia nad śmiercią.

Początki zwyczaju święcenia pokarmów pochodzą w świecie chrześcijańskim prawdopodobnie z VIII wieku

W Polsce ta tradycja pojawiła się dopiero w XIV wieku. I, co dziwne na zachodnich terenach , które weszły w granice dzisiejszej Polski po II Wojnie Światowej zwyczaj ten był praktycznie nieznany. Na przykład na Śląsku święcenie pokarmów upowszechniło się dopiero w latach 70 i 80-tych XX wieku.

Komentarze