full screen background image

Obchody 40.rocznicy Czerwca 76′ nagrodzoneZeszłoroczne obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku. Organizatorem plebiscytu było Muzeum Historii Polski. O wyborze laureata zdecydowali w głosowaniu internauci.

-Czerwiec 76 to bardzo ważna data na polskiej drodze do wolności. Mam nadzieję, że ubiegłoroczne obchody 40. rocznicy przywróciły dumę miastu, radomianom i wszystkim bohaterom Czerwca 76. Odbywały się one pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. Wielu historyków mówiło, że nie byłoby takiego Sierpnia 80 i nie byłoby takiej Solidarności, gdyby nie Czerwiec 1976 roku. Za to z tego miejsca chciałbym podziękować bohaterom Czerwca i już teraz zaprosić wszystkich na obchody 41. rocznicy – powiedział prezydent Radosław Witkowski, odbierając nagrodę.

Jednocześnie podziękował współorganizatorom obchodów, czyli Stowarzyszeniu Radomski Czerwiec 76 i Zarządowi Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.

Celem plebiscytu było uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Na konkurs nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy, m.in. z Francji, Belgii, Rosji, Australii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Gruzji, Irlandii.

Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 projektów. Głosowanie odbyło się w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. Obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76′ zwyciężyły w kategorii wydarzenie.

Komentarze