full screen background image

Radomska Orkiestra Wojskowa zagra w muszliW piątek, 9 czerwca w muszli koncertowej w parku Kościuszki zagra Radomska Orkiestra Wojskowa. Początek o godz. 18.30.

Orkiestra Wojskowa w Radomiu jest etatowym pododdziałem artystycznym Wojska Polskiego. Orkiestrą kieruje Dowódca Orkiestry – Kapelmistrz kapitan Sławomir Ćwiek.

Orkiestra liczy 65 lat. Powstała w 1952 r. przy Oficerskiej Szkole Lotniczej 
nr 5 w Radomiu. Od początku swojej działalności związana jest z ziemią radomską i Siłami Powietrznymi. Jej założycielem i pierwszym kapelmistrzem był major Helmut Golcz. Kolejnymi kapelmistrzami byli: kapitan Marian Maruszak, starszy chorąży Janusz Łaskarzewski. Obowiązki kapelmistrza pełnili także chorąży Krzysztof Sikorski oraz chorąży Łukasz Baranowski. Od roku 1998 funkcję tę pełni kapitan Sławomir Ćwiek.

Orkiestra w swoim bogatym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej, a także kompozycje o tematyce religijno – patriotycznej.

W czasie swojego istnienia orkiestra występowała na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Uświetniała uroczystości państwowe, patriotyczne i religijne. Brała udział w defiladach wojskowych, paradach i pokazach musztry paradnej. Niejednokrotnie brała udział w powitaniach wysokich rangą przedstawicieli władz wojskowych i państwowych, 
a także delegacji zagranicznych.

Obecnie orkiestra liczy 24 zawodowych muzyków. Żołnierze służący w orkiestrze to w większości absolwenci Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Wielu muzyków ma ukończone wyższe uczelnie na kierunkach muzycznych.

Komentarze