full screen background image

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowejKoncert piosenek wojennych i pokaz autentycznego filmu zarejestrowanego na taśmach filmowych niemieckich fotoreporterów – to wydarzenia wpisane w tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej w Radomiu. W tym roku myślą przewodnią obchodów są radomianie i ich miasto na tle 5 lat wojny

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Radomiu rozpoczną się w sobotę, 31 sierpnia o godz. 18:30 na radomskich fontannach. Tego dnia odbędzie się m.in. koncert piosenek wojennych i z XX-lecia międzywojennego oraz pokaz filmu. Będzie to obraz miasta zarejestrowany na taśmach filmowych niemieckich fotoreporterów z komentarzem historyka prof. Sebastiana Piątkowskiego. Po filmie odbędzie się dyskusja plenerowa. Radom i jego mieszkańcy ukazani na tle wojny to myśl przewodnia tegorocznego wydarzenia – mówi prezydent Radosław Witkowski.

W tym roku nie będzie dużej inscenizacji batalistycznej. Zastąpi ją prezentacja grup rekonstrukcyjnych. Będzie to wydarzenie rozpoczynające tegoroczne obchody – mówi radomski historyk Przemysław Bednarczyk.

Następnego dnia pod pomnikiem 72. Pułku Piechoty warta honorowa zaprezentuje sztandar – mówi Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

W niedzielę, 1 września nastąpi także otwarcie dwóch wystaw: o godz. 14:00 „Radomianie i ich miasto w czasie II wojny światowej” na placu Corazziego oraz o godz. 16:45 „War Games 1939” w Galerii Łaźnia.

8 września odbędzie się Spacer po Radomiu, którego II wojna światowa to myśl przewodnia. Spacer organizuje Stowarzyszenie Droga Mleczna.

17 września przypadają obchody ataku Związku Radzieckiego na Polskę. Tego dnia w „Resursie” odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Radom i region radomski w czasie II wojny światowej”.

27 września w „Resursie” zostanie zaprezentowany sprzęt i uzbrojenie z czasów II wojny światowej. To wystawa, która kończy tegoroczne obchody w Radomiu.

Komentarze