Obchody rocznicy Czerwca ’76 z dofinansowaniemSamorząd Województwa Mazowieckiego dofinansuje obchody 43. Rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76, przekazując na ten cel 100 tys. złotych. – Samorząd co roku wspiera organizację obchodów rocznicy Radomskiego Czerwca. To bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia historycznego miasta i nie wyobrażam sobie, że w tym roku mogło być inaczej – podkreśla wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Radomski protest robotniczy miał miejsce 25 czerwca 1976 roku. Wówczas wybuchły zamieszki będące reakcją na przedstawienie w sejmie projektu przewidującego drastyczne podwyżki cen żywności. Fala strajku została spacyfikowana przez jednostki milicji i ZOMO. W trakcie walk ulicznych zginęły 2 osoby, 198 zostało rannych. Milicja i ZOMO zatrzymały 634 osoby, a następnego dnia w trybie natychmiastowym zwolniono z pracy 939 osób. 25 osób osądzono jako prowodyrów wydarzeń. Osiem z nich skazano na kary od 8 do 10 lat więzienia, jedenaście otrzymało kary od 5 do 6 lat, a sześcioro – od 2 do 4 lat więzienia. Dodatkowo ok. 170 osób zostało skazanych przez kolegia do spraw wykroczeń.

– To bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia historycznego miasta – podkreśla wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 co roku obchodzona jest w naszym mieście. Na organizację tegorocznego wydarzenia miasto otrzymało z budżetu Mazowsza dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł.

– Cieszymy się z tego wsparcia, bo zależy nam na tym, by obchody kolejnych rocznic były atrakcyjne jak poprzednie. Wydarzenia sprzed 43 lat zasługują na upamiętnienie i naszym obowiązkiem jest podtrzymywanie pamięci o roli Radomskiego Czerwca w całym procesie przemian w Europie środkowo-wschodniej. Dzięki wsparciu samorządu województwa będziemy jeszcze mocniej mogli utrwalać pamięć o uczestnikach protestu – mówi dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Szczegółowy program tegorocznych obchodów zostanie przedstawiony pod koniec maja.

KomentarzeCLOSE
CLOSE