Obyczaje nieco lżejsze – ósme RetrospotkanieRetrospotkanie to wspólna inicjatywa Resursy Obywatelskiej i profilu na facebooku Radom. Retrospekcja. Podczas spotkań poruszane są tematy nawiązujące do historii naszego miasta. Jak się okazuje przeszłość Radomia jest pełna ciekawostek – również i tych mniej chlubnych. O „ciemnej stronie mocy” osadników znad Mlecznej już jutro opowie dyrektor Resursy i historyk Renata Metzger.

To już ósme Retrospotkanie, tym razem pod hasłem „Obyczaje nieco lżejsze”. Jak nazwa sugeruje, uczestnicy spotkania będą mogli się dowiedzieć jaką rolę odgrywała prostytucja w dawnym Radomiu. – Gdy w 1916 r. trwała w najlepsze I wojna światowa obywatele naszego miasta mieli różne zmartwienia: cierpieli z powodu braków w zaopatrzeniu, martwili się o bliskich walczących na różnych frontach – mówiła Renata Metzger. – Ale wśród licznych zagadnień, którym sprostać musieli wespół komendant miasta, prezydent Radomia, dyrektor szpitala, czy milicja i wojsko – była też prostytucja. Nie było prawie dnia, by zagadnieniem nierządu te instytucje nie zajmowały się, by wzajemnie nie wymieniali w tych sprawach korespondencji. Często do dyskusji włączali się i zwykli radomianie a na ulicach rozgrywały sceny jak żywcem wyjęte z popularnego filmu „C-K. Dezerterzy” – opisywała Renata Metzger.

Retrospotkanie pt.: „Obyczaje nico lżejsze” obędzie się we wtorek 8 maja o godz. 18: 00 w Resursie Obywatelskiej przy ulicy Malczewskiego 16.

Wstęp wolny.

Komentarze