dlug

Radom: Odpracuj zaległości czynszoweMasz dług za czynsz? Nie masz pieniędzy, żeby go spłacić? Teraz możesz odpracować swój dług.

W ciągu dziewięciu miesięcy Radom odzyskał 300 tys. zł za zaległości czynszowe. Stało się to dzięki realizowanemu programowi oddłużania lokatorów mieszkań komunalnych.

Lokatorzy, którzy chcą odpracować zadłużenie czynszowe, muszą podpisać umowę na wykonanie różnych prac porządkowych na rzecz gminy i podległych jej jednostek, np.: przedszkoli czy szkół. Można też podjąć pracę w Zakładzie Usług Komunalnych, np.: przy grabieniu liści, sprzątaniu czy odśnieżaniu.

Z tego sposobu usunięcia zaległości skorzystało do tej pory 200 mieszkańców Radomia. – Tak duże zainteresowanie tą formą zwrotu należności czynszowych było dla nas sporym zaskoczeniem. Z doświadczeń innych miast wynika, że chętnych było mniej – powiedział Sławomir Stanik, dyr. Miejskiego Zarządu Lokalami w Radomiu.

Program pomocy osobom mieszkającym w lokalach komunalnych to odpowiedź miasta na zapotrzebowanie mieszkańców Radomia.
– Wielokrotnie zdarzało się tak, że osoby zwracające się do nas z prośbą o ugodę, sugerowały gotowość wykonania prac na rzecz miasta – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Godzinę pracy wyceniono na 12 zł. Niektórzy z lokatorów pracują po 8 godzin dziennie, co w skali miesiąca daje ok 1900 zł. Wiele osób posiada zadłużenie rzędu 20-30 tys. zł. Rekordziści są winni 200 tys. zł.

W sumie radomianie mieszkający w lokalach komunalnych są winni miastu lub gminnej spółce Administrator ok. 27 mln zł.

Osoby zalegające z opłatami za czynsz w mieszkaniach komunalnych w Radomiu mogą też spłacać długi w ratach lub zamienić mieszkanie na mniejsze, co wiąże się z obniżeniem czynszu.

Komentarze