Ogrodzenie na dziki w walce z ASFWybudowano jej po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się ASF – 34-kilometrowe ogrodzenie dla dzików w Puszczy Iłżeckiej jest już gotowe. Płot ma uniemożliwić przemieszczanie się tych zwierząt między Mazowszem a województwem świętokrzyskim

34-kilometrowe ogrodzenie jest już gotowe. Chodzi o płot dla żyjących w Puszczy Iłżeckiej dzików. Ogrodzenie powstało na terenie dwóch nadleśnictw: Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski. Płot ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusowej choroby ASF – afrykańskiego pomoru świń przenoszonej m.in. przez dziki. Do budowy ogrodzenia zobowiązał Lasy Państwowe wojewoda świętokrzyski – mówi Edyta Nowicka, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

ASF czyli afrykański pomór świń to wirusowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym, którą cechuje wysoka śmiertelność. Przenoszą ją m.in. dziki i nie ma na nią szczepionki.

Koszt ogrodzenia dla dzików pokryły Lasy Państwowe z funduszu leśnego. To 700 tys. zł.

Budowa 34-kilometrowego płotu zajęła niecałe 2 miesiące. Zadanie nadzorowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Komentarze