full screen background image

Oleś Brothers wystąpią w ŁaźniŁaźnia zaprasza na spotkanie z artystycznymi żywiołami inspirującymi Braci Olesiów i ich współpracowników scenicznych. Tym razem będzie to radomska premiera projektu GÓRECKI AHEAD

GÓRECKI AHEAD – to całkowicie odmienne i nowatorskie ukazanie muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. Bracia Oleś i ich gość Christopher Dell, przedstawiają kompozytora w zupełnie nowym, jazzowym kontekście, ukazując jego muzykę z zaskakującej perspektywy muzyków improwizujących. Ta swoistego rodzaju aktualizacja jego twórczości, ukazuje jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje.

Projekt GÓRECKI AHEAD tworzą: kontrabasista Marcin Oleś, perkusista Bartłomiej Oleś oraz niemiecki wibrafonista Christopher Dell. Trio, które razem tworzą od 2011 roku, zrealizowało uprzednio album z muzyką Krzysztofa Komedy, odczytując ją poniekąd na nowo – odrzucając narosłe klisze interpretacyjne i korzystając w pełni z możliwości otwartej partytury kompozytora.

W przypadku muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego zamierzenia i realizacja skupiły się raczej na odszukaniu elementów wspólnych jego kompozytorskiej układanki i zagraniu tej muzyki niejako od nowa. Zmianie uległy obsada instrumentalna, często struktury i długości utworów, niekiedy niemalże wszystko toczy się zgodnie z kompozytorskim zamysłem twórcy, ale jest poddane odmiennej wrażliwości muzyków improwizujących. GÓRECKI AHEAD jest autorską propozycją odczytania muzyki mistrza, przefiltrowaną przez wrażliwość i muzyczne doświadczenie muzyków tria Oleś Brothers & Christopher Dell.

 

Koncert odbędzie się w piątek, 6 kwietnia o godz. 18 w Łaźni przy ul. Żeromskiego 56. Wstęp wolny.

Komentarze