Opętani literaturą – prologFestiwal „Opętani literaturą” odbędzie się w dwóch częściach. 19 i 20 listopada Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza do internetu na prolog festiwalu. Główna część imprezy przesunięta została na wiosnę przyszłego roku

(NIE)NORMALNOŚĆ – hasło tegorocznego festiwalu „Opętani Literaturą” okazało się prorocze. Najpierw organizatorzy Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, której rozstrzygnięciu festiwal towarzyszy od pięciu lat, postanowili wydarzenia przesunąć na listopad. Teraz wobec gorszej sytuacji epidemicznej przekładają niemal wszystkie festiwalowe imprezy na maj lub czerwiec przyszłego roku. Teraz zapraszają na prolog, który odbędzie się w dniach 19 i 20 listopada.

W listopadzie odbędą się dwie rozmowy oraz kameralne wręczenie Nagrody zwyciężczyni tegorocznego konkursu. Wszystkie te wydarzenia odbędą się bez publiczności, wyłącznie w transmisji internetowej. – Gdy w czerwcu decydowaliśmy się przesunąć festiwal na listopad, mieliśmy nadzieję, że będziemy mogli zaprosić do udziału w nim naszą wspaniałą publiczność – mówi Tomasz Tyczyński, szef festiwalu i Muzeum Witolda Gombrowicza, sekretarz Nagrody. – Byliśmy jednak nazbyt optymistyczni, sytuacja jest teraz gorsza, zmuszeni jesteśmy zejść do internetu, a to dla nas środek bardzo zastępczy, bo prawdziwą energię daje tylko bezpośrednie spotkanie z publicznością.

Dlatego też, jak mówi Tyczyński, w internecie transmitowane będzie to, co organizatorzy nazwali prologiem festiwalu.

19 listopada o godzinie 18 kurator Muzeum Gombrowicza porozmawia z ubiegłoroczną laureatką Olgą Hund, autorką „Psów ras drobnych” za pośrednictwem internetu. Jeden z tematów rozmowy nasuwa się sam: świat szpitala psychiatrycznego z powieści Hund dziś może się wydawać prefiguracją pandemicznej rzeczywistości.

Natomiast 20 listopada o 17.30 organizatorzy festiwalu zapraszają na transmisję koncertu Gaby Kulki oraz krótkiej, kameralnej uroczystości wręczenia Nagrody, którą poprowadzi Michał Nogaś. On też porozmawia z Barbarą Sadurską, nagrodzoną w tym roku za „Mapę”. Początek rozmowy o godz. 19.

Wcześniej przez pięć dni na stronach Muzeum Witolda Gombrowicza publikowane będą fragmenty książek nominowanych do Nagrody Gombrowicza w interpretacji wybitnych aktorów: Doroty Segdy, Andrzeja Seweryna, Mirosława Baki, Adama Ferencego i Romy Gąsiorowskiej.

– Reszta wydarzeń festiwalowych wiosną przyszłego roku – zapowiada Tomasz Tyczyński. – Nie będziemy już zgadywać, co stanie się z epidemią, przewidywać, czy będzie normalnie, po prostu festiwal zorganizujemy w maju lub na początku czerwca, kiedy wszystkie wydarzenia będą mogły odbywać się z udziałem publiczności w bezpieczniejszym sanitarnie wsolskim parku i przestrzeniach miejskich Radomia.

Przypomnijmy, że do tegorocznej, piątej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszonych zostało ponad 100 książek. W czerwcu Kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska wskazała pięć nominowanych tytułów, zaś we wrześniu wybrała laureatkę.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest przez Prezydenta Radomia. Współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Wyróżnieniu patronuje Rita Gombrowicz.

Nagrodę otrzymać można za debiut lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną, w języku polskim.

Laureat nagrody otrzymuje 40 000 złotych. Od ubiegłorocznej edycji także nominacjom towarzyszą nagrody pieniężne.

Komentarze