full screen background image

Otwarcie Muzeum Polskich RowerówMuzeum Polskich Rowerów w Radomiu zostanie otwarte już w najbliższą sobotę. Jedyna tego typu placówka w kraju będzie się mieścić w budynku przy ulicy M. C. Skłodowskiej 4. Muzeum zaprasza zwiedzających 30 marca od godziny 15:30.

W Muzeum Polskich Rowerów będą prezentowane eksponaty pochodzące od kolekcjonerów m.in. od członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. – W sumie udało się zgromadzić już ponad sto rowerów. Pierwsza wystawa będzie nawiązywała do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Będzie można zobaczyć kilka typów jednośladów z Radomia, w tym m.in. rower wojskowy. Będą także prezentowane inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie zabraknie też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa – mówi Łukasz Wykrota, założyciela Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. Muzeum zaprasza zwiedzających w sobotę od godziny 15.30.

Po wystawie będą oprowadzali członkowie Radomskie Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści” ubrani w dawne stroje. Uroczystemu otwarciu placówki potowarzyszy wiele dodatkowych atrakcji. Przedstawiciele Radomskich Klasyków zaprezentują swoje piękne, zabytkowe samochody, a członkowie Veteran Club Radom Feniks „pochwalą się” przedwojennymi motocyklami. Pojawią się również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, którzy od 2009 roku wykorzystują własne zabytkowe rowery „Łucznik” do celów inscenizacyjnych. Rekonstruktorzy zaprezentują między innymi, jedyny w kraju „strzelający rower”. Odbędzie się także pokaz kierowania ruchem ulicznym na skrzyżowaniu według zasad z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

W otwarcie Muzeum Polskich Rowerów włączy się także radomska policja, która oznakuje rowery. Planowany jest również pokaz filmowy. O godz. 18:30 w budynku dawnych zakładów Wulkan (piętro pod muzeum) będzie można obejrzeć film pt. „Path Finder”, który opowiada o pasji do jazdy na dwóch kołach. Reżyserem jest Jakub Klawikowski z ASF Studio. Projekt „Path Finder” powstał przy współpracy z marką Kross.

Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu powstało i inicjatywy Łukasza Wykroty – założyciela Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. Placówkę prowadzić będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Więcej na temat Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu dowiesz się tutaj.

Komentarze