Otyłość – możesz z nią skutecznie walczyć!



Powstaje z wielu różnych przyczyn i sama nie ustępuje bez leczenia. Otyłość – choroba cywilizacyjna XXI wieku. O tym jakie powoduje schorzenia i jak z nią skutecznie walczyć rozmawialiśmy z Gościem Radia Radom – Emilem Tyszko – doradcą żywieniowym, trenerem personalnym.

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość za chorobę uznano ponad 50 lat temu. Jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych. Do jej powstania przyczynia się wiele czynników, m.in. nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu, czasem ma podłoże genetyczne, hormonalne czy psychologiczne.

W leczeniu otyłości nie pomoże żadna dieta cud. Tu potrzeba zmasowanych działań.

 

– Aby skutecznie z nią walczyć, należy udać się po pomoc do dobrego dietetyka, doradcy żywieniowego czy lekarza, którzy ustawią dietę odpowiednią dla danego pacjenta. Warto też udać się do trenera personalnego, który dobierze zestaw ćwiczeń pomocnych w walce ze zbędnymi kilogramami – mówi Emil Tyszko.

Osoby z otyłością mogą wykonywać aktywności i sporty, które są dla nich bezpieczne:
Marsz, nornic walking, jazda na rowerze stacjonarnym, pływanie.

Osoby z otyłością nie powinny uprawiać: zumby, tabaty, stepu, zjazdów na nartach, biegów długodystansowych, ćwiczeń na trampolinach i maszynach wiszących czy akrobatyki.

W najcięższych wypadkach w leczeniu otyłości stosuje się chirurgię bariatryczną. W Polsce wykonuje się trzy rodzaje operacji bariatrycznych: rękawową resekcję żołądka (tzw. sleeve), by-pass żołądkowy oraz założenie opaski żołądkowej.
Celem każdej z tych operacji jest wyłączenie z działania tej części żołądka, w której produkowana jest grelina, czyli tzw. hormon głodu. Wszystkie trzy zabiegi są refundowane przez NFZ.

U osób z otyłością I i II stopnia stosuje się leczenie farmakologiczne. W naszym kraju dostępne są dwa leki. Jeden z nich powoduje wydłużenie czasu odczuwania sytości po posiłku i zmniejsza apetyt. Drugi zaś hamuje wchłanianie w jelitach tłuszczu spożytego z pokarmem.

Ważną sprawą w leczeniu otyłości jest wsparcie psychologiczne. Terapia behawioralna pomaga choremu zmodyfikować działania żywieniowe, uczy technik kontroli jedzenia, wzmacnia motywację chorego do leczenia oraz pomaga zrozumieć czym jest ta choroba i jakie ma konsekwencje.

 

Komentarze