Pamiętnik siostry Jacka Malczewskiego w radomskiej kolekcji



Pamiętnik siostry Jacka Malczewskiego w radomskiej kolekcji. Dokument wylicytowała dyrekcja Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Eksponat jest w tracie naukowego opracowania

To unikatowy dokument twórczości Jacka Malczewskiego i jego rodziny – pamiętnik Bronisławy Malczewskiej, starszej siostry mistrza symbolizmu trafił do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W zawierającym 85 kart, oprawionym w skórę notesie poza wpisami autorki w języku polskim i francuskim znajdują się także rysunki Jacka Malczewskiego. Malarz wpisał się także na odwrocie okładki tym samym potwierdzając autentyczność pamiętnika – mówi Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej w radomskiej placówce.

Bronisława Malczewska prowadziła pamiętnik od ok. 1876 roku. Portret autorki, starszej o dwa lata siostry patrona radomskiego muzeum znajduje się w placówce w liczącej ok. 80 dzieł kolekcji obrazów Jacka Malczewskiego. Pamiętnik został wylicytowany w warszawskim domu aukcyjnym za 32 tys. 200 zł i zakupiony z dotacji samorządu Mazowsza – informuje wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

W pamiętniku znajdują się także wiersze Jacka Malczewskiego oraz cytaty z literatury i poezji m.in. z utworów Lucjana Rydla czy Marii Konopnickiej. Bronisława Malczewska żyła w latach 1852-1929.

Komentarze



CLOSE
CLOSE