Pierwsze w kraju Muzeum Polskich Rowerów powstanie w Radomiu



W Radomiu powstaje pierwsze w kraju Muzeum Polskich Rowerów. Będzie się mieściło w budynku przy ulicy M. C. Skłodowskiej 4, a jego otwarcie zaplanowane jest na 30 marca br. – Historia rowerowa naszego miasta jest niepowtarzalna. Otwarcie muzeum to spełnienie naszych marzeń. Pierwsza wystawa, którą zaprezentujemy w nowej siedzibie to „90 lat rowerów Łucznik” – mówi Łukasz Wykrota, kurator przygotowywanej ekspozycji oraz założyciel „Sprężystych”. 

W Muzeum, które poprowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji będą prezentowane eksponaty pochodzące od pasjonatów. Część z nich przekazało Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści”.  Projekt „Sprężystych” dotyczący utworzenia Mobilnego Muzeum Rowerów, głosami radomian znalazł się w Budżecie Obywatelskim 2017. Wiele eksponatów ofiarowali też prywatni kolekcjonerzy. W sumie udało się zgromadzić już ponad sto rowerów.

– Muzeum Rowerów to kontynuacja jednego z ciekawszych projektów jakie były realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. To wszystko, co do tej pory udało się zrobić, cała zgromadzona kolekcja rowerów, to coś czego nie można było zaprzepaścić. Cieszę się, że MOSiR podjął wyzwanie i będziemy mogli poszczycić się w Radomiu naprawdę unikatową placówką, która będzie jednym z elementów promocji naszego miasta – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Pierwsza wystawa, którą zaprezentuje Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu będzie nawiązywała do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Będzie można zobaczyć kilka typów jednośladów powstałych w Radomiu, w tym m.in. rower wojskowy. Będą także prezentowane inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie zabraknie też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa.

– Uważam, że jako miasto mamy niepowtarzalną historię rowerową. To połączenie sportu kolarskiego, którego dzieje w Radomiu sięgają XIX wieku, a z drugiej największa przedwojenna produkcja rowerów w Polsce. Jestem przekonany, że to muzeum będzie wizytówką naszego miasta i będą je odwiedzać ludzie z całej Polski – mówi kurator przygotowywanej ekspozycji Łukasz Wykrota oraz założyciel Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”.

Więcej na temat Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści” dowiesz się tutaj.

Źródło: Urząd Miejski w Radomiu

Fot. facebook.com/RadomCity

Komentarze