Pierwszy obraz w kolekcji Muzeum Polskich RowerówMuzeum Polskich Rowerów weszło w 2021 rok z nowym eksponatem. To obraz o tematyce kolarskiej zatytułowany „Wyścig Pokoju”. Namalował go w 1973 związany z Radomiem i znany w Polsce ksiądz artysta Władysław Paciak

To pierwszy obraz w kolekcji Muzeum Polskich Rowerów. Do radomskiej placówki poświęconej zabytkowym jednośladom trafiła praca Władysława Paciaka zatytułowana „Wyścig Pokoju”. Obraz z 1973 roku pędzla księdza artysty związanego z Radomiem przekazał muzeum kolekcjoner sztuki współczesnej Paweł Lisowski – mówi Łukasz Wykrota, kurator wystawy Muzeum Polskich Rowerów.

Kolekcja Muzeum Polskich Rowerów zawiera ponad 400 eksponatów. Trzon ekspozycji stanowią zabytkowe jednoślady, których placówka ma ponad 60. Muzeum zgromadziło także liczne pamiątki rowerowe oraz plakaty, ale oryginalny obraz o tematyce kolarskiej to rodzynek w kolekcji placówki – podkreśla Wykrota.

Mieszkający przez 30 lat w Radomiu ksiądz Władysław Paciak specjalizował się w malarstwie sakralnym i abstrakcyjnym. Jako kapłan i jednocześnie twórca z nurtu sztuki nowoczesnej był w Polsce prekursorem.

Fot. facebook.com/MuzeumPolskichRowerowWRadomiu

KomentarzeCLOSE
CLOSE