full screen background image
Search

Pierwszy PSZOK w Potworowie


W gminie Potworów w miejscowości Grabowa powstanie punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Wójt Marek Klimek podpisał umowę na dofinansowanie proekologicznej inwestycji ze środków unijnych w wysokości ponad 420 tys zł.

Pieniądze dla Potworowa na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, a całkowita wartość projektu to prawie 530 tys zł. Jak podkreślał członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, dzięki dofinansowaniu zyskają zarówno mieszkańcy gminy jak i całego Mazowsza. – Mam świadomość, że powstanie PSZOK-ów ma bardzo ważny walor edukacyjny. Przekłada się on na sposób gromadzenia odpadów, wpływając na jakość naszego środowiska. O to nam chodzi żeby te punkty powstawały w tych miejscach, gdzie są rzeczywiście potrzebne. Dzięki temu będziemy mieli czyste lasy na terenie województwa mazowieckiego.

W ramach projektu powstanie ogrodzenie, plac manewrowy i parking. Zostanie także wybudowany kontener biurowo-socjalny, zamykana wiata na odpady segregowane, dwa boksy ze ścianami żelbetowymi i pojemnik siatkowy na metal. Wygospodarowane zostanie miejsce na kontenery zamknięte. – Leżą nam na sercu obowiązki utrzymania czystości w gminie. Po zmianie ustawy o zagospodarowaniu odpadów komunalnych ten obowiązek został na gminę nałożony, żeby został wybudowany PSZOK i od razu przymierzyliśmy się do tego zadania. Po budowie punktu odpady z gospodarstw domowych będą mogły być na bieżąco wyrzucane, mieszkańcy nie będą musieli czekać na firmę, która przyjedzie zabrać śmieci. Zyskają także lasy, które niestety regularnie są zanieczyszczane przez różnego rodzaju odpady – mówił Marek Klimek.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstanie w Grabowej do końca 2018 roku. Przetarg na budowę punktu został już ogłoszony. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w okolicach maja.

Komentarze