full screen background image
Search

Piosnka o Belinie w skansenieKonkurs związany z dziełami Kossaków, barwna inscenizacja historyczna pt.: Piosnka o Belinie oraz wspólne śpiewanie piosenek kawaleryjskich i legionowych – to atrakcje „Letniego kursu historii. Jak z obrazów Kossaka…”, który odbędzie się w Muzeum Wsi Radomskiej.

„Letni kurs historii” ma przybliżyć historię, tradycję i nasze dziedzictwo nie tylko mieszkańcom Radomia. „Jak z obrazów Kossaka…” to piknik artystyczny o tematyce historycznej, którego fabułą będą tematy płócien Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków.

Od godz. 12-15 na terenie wybranych obiektów Muzeum Wsi Radomskiej rozgrywać się będą scenki rodzajowe, nawiązujące do konkretnych dzieł malarskich autorstwa Kossaków. Scenki z udziałem aktorek, aktorów i grup rekonstrukcji historycznej, osadzone będą w realiach kilku epok historycznych, od okresu powstań narodowych w XIX wieku, po wojnę polsko-bolszewicką.

Towarzyszyć im będzie muzyka i pieśni z epoki oraz fachowy komentarz lektorski.

Inscenizacje stanowić będą jednocześnie temat pleneru artystycznego i fotograficznego w ramach corocznego konkursu na najlepsze dzieło utrzymane w konwencji malarstwa Kossaków. Konkurs rozegrany zostanie w kilku kategoriach wiekowych, a dla młodych amatorów malarstwa zorganizowane zostaną warsztaty rysunku historycznego, w tym podstawy rysunku jednego z ulubionych tematów obrazów Kossaków, jakim był koń.

O godz. 15 rozpocznie się inscenizacja Piosnka o Belinie opowiadająca historię legendarnego oddziału kawalerii legionowej pod dowództwem Władysława Beliny-Prażmowskiego. W roli kawalerii legionowej, najpiękniejszy szwadron beliniaków w Polsce, czyli panowie z 13 Pułku Ułanów z Kielc. W rekonstrukcji wezmą też udział: Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Grupa Rekonstrukcji Historycznej – 51 Pułk Strzelców Kresowych z Iłży,  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Kozienice, 4 Pułk Piechoty Legionów z Kielc, 1 Pułk Piechoty Legionów z Radomia, 11 Pułk Ułanów Legionowych z Radomia.

 

– Scenariusz widowiska nawiązuje do opowieści kawaleryjskich Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego i Michała Brzęk – Osińskiego, kawalerzystów legendarnej „Siódemki Beliny”, czyli protoplastów odrodzonej jazdy polskiej, walczących w szeregach Legionów Polskich w okresie I wojny światowej. Sceny rodzajowe i batalistyczne przeplatane będą epizodami z udziałem aktorów, śpiewających znane piosenki z epoki jak chociażby „Przybyli ułani pod okienko” – tłumaczy Przemysław Bednarczyk, historyk i autor scenariusza inscenizacji.

Piknik zakończy występ zespołu ludowego i wspólne śpiewanie piosenek kawaleryjskich i legionowych.

Widowisko w muzeum będzie częścią filmu realizowanego o Władysławie Belinie-Prażmowskim. W sieci można już obejrzeć zwiastuny. Premiera filmu planowana jest na koniec listopada-początek grudnia.

Impreza w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się we wtorek, 15 sierpnia w godz. 12-17.

Komentarze