Platforma Przemysłu Przyszłości w Radomiu



Projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie miała siedzibę w Radomiu i zacznie działać jeszcze w tym roku. Rolą Platformy będzie wspieranie polskich firm w dostosowaniu się do wymagań ery przemysłu 4.0. Dziś (28.03.2019 r.) w naszym mieście odbyła się inauguracja działalności Fundacji, w której uczestniczyli minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wicemarszałek Senatu Adam Bielan oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma m.in. integrować i wspierać inicjatywy wzmacniające transformację cyfrową w Polsce. Działania te realizować będą centra kompetencji funkcjonujące w całym kraju.

– To jest bardzo ważny dzień dla Polski i dla Radomia. Inauguracyjna działalności Fundacji sprawia, że Polska zyskuje koordynatora w staraniach dostosowania się do czwartej rewolucji przemysłowej. To rewolucja przemysłowa, która stwarza wiele wyzwań dla naszej gospodarki oraz szanse dla kraju. To jest ważna wiadomość dla Polski, ponieważ w praktyce zaczynamy realizować ważny postulat deglomeracji , czyli przenoszenia centralnych instytucji z Warszawy do innych miast w Polsce. Korzyści dla Radomia są oczywiste. Radom staje się od dzisiaj stolicą najnowocześniejszych technologii w Polsce, stolicą przemysłu 4.0 w naszym kraju. Skorzystają na tym także radomskie uczelnie, bo będzie podpisana umowa między Fundacją a naszymi uczelniami. Skorzystają także mieszkańcy, ponieważ w Radomiu powstanie kilkadziesiąt bardzo dobrze płatnych miejsc pracy – zapowiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Decyzja o wyborze Radomia na siedzibę Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości podjęta została w ramach planu delokalizacji urzędów centralnych w Polsce oraz realizacji Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.

– Decyzja poprzedzona została analizą zasobów środowiska biznesowego i przemysłowego regionu, który spełnił wymagania postawione w strategii funkcjonowania Fundacji. Poza tym, Radom jest dobrze skomunikowanym, centralnie położonym miastem, co dla Fundacji ma duże znaczenie w kontekście założeń jej funkcjonowania w systemie rozproszonych centrów kompetencji – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Dla naszej gospodarki przejście przez transformację w kierunku przemysłu 4.0 to szansa, ale też konieczność. Baza tradycyjnego przemysłu w Polsce nie jest duża, ale ma znaczny potencjał. Oznacza to, że wysiłek, który musimy włożyć w przekształcenie tradycyjnego przemysłu w nowy model, jest stosunkowo mniejszy niż w innych państwach. Wykorzystajmy tę tzw. rentę niedorozwoju i od razu zabierzmy się za tworzenie rozwiązań i biznesu przemysłu 4.0 – Fundacja ma pokazywać przedsiębiorcom, jakie rozwiązania oraz w jaki sposób mogą wdrożyć w swoich firmach, by skutecznie móc stawiać czoła współczesnym wyzwaniom – podsumowała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Przemysł 4.0 to złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, związany ze zmianą modelu biznesowego firmy i integracją łańcucha wartości w całościowym cyklu życia produktu.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości ma także pomóc firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności. W tym celu w siedzibie Fundacji organizowane będą szkolenia na temat najnowszych trendów technologicznych. Fundacja zaoferuje też możliwość testowania różnych rozwiązań oraz konsultacji z doświadczonymi ekspertami, by dać przedsiębiorstwom szansę na skuteczną transformacje w kierunku przemysłu 4.0.

Najpierw będzie rozwijane centrum kontaktu z konsultantami przemysłu 4.0. Następnie powstanie grupa ekspertów od poszczególnych specjalizacji technologicznych i branżowych. Platforma będzie udzielać wsparcia o charakterze niefinansowym. Obejmie ono podmioty działające w Polsce – przedsiębiorców, jednostki zarządzające klastrami innowacyjnymi, podmioty działające na rzecz innowacyjnej gospodarki oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

Komentarze