Polish String Quartet Berlin – koncert on-linePolish String Quartet Berlin zagrają koncert on-line. Na koncert zaprasza Resursa Obywatelska

Koncert „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat” jest częścią wspólnego projektu Resursy Obywatelskiej i Fundacji Musica Mundana.

W programie koncertu znajdą się utwory: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Wszyscy kompozytorzy to Polacy żydowskiego pochodzenia działający na obczyźnie.

Ignacy Waghalter urodził się w Warszawie. Po ukończeniu berlińskiej Królewskiej Akademii Muzycznej działał jako dyrygent, pianista i kompozytor. W 1917 r. otwierał Deutsche Opernhaus – dzisiejszą sławną Deutsche Oper Berlin. Waghalter skomponował szereg oper (wszystkie o tematyce polskiej), utwory symfoniczne, koncerty, muzykę kameralną. Po dojściu do władzy nazistów wyemigrował do USA.

Karol Rathaus studiował w Wiedniu i w Berlinie. Także po 1933 roku wyjechał do USA.

Szymon Laks urodził się w Warszawie. Studiował w Paryżu. Po deportowaniu z Francji do Auschwitz był w obozie dyrygentem obozowej orkiestry. Przetrwał Zagładę.

Utwory m.in. Waghalera i Rathausa znalazły się na wydanej w 2019 r. przez Polish Berlin String Quartet płycie, a ta zyskała z kolei nominację do Fryderyka 2020 za Najlepszy Album Polski Za Granicą.

Polish String Quartet Berlin wystąpi w składzie:

Tomasz Tomaszewski (I skrzypce),
Magdalena Makowska (II skrzypce),
Sebastian Sokół (altówka),
Maria Pstrokońska-Mödig (wiolonczela)
Ewa Tomaszewska (fortepian)

 

Koncertu będzie można wysłuchać w sobotę, 14 listopada o godz. 19 na profilu facebook oraz na kanale youtube radomskiej Resursy Obywatelskiej.

Komentarze