Porażka Czarnych z mistrzem Polski

W meczu zaległej 9. kolejki PlusLigi siatkarze Cerradu Enei Czarnych Radom przegrali na własnym parkiecie 0:3 z liderem tabeli – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla podopiecznych trenera Roberta Prygla to piąta z rzędu, a czternasta ogółem porażka w obecnych rozgrywkach.

Już w pierwszych akcjach kędzierzynianie pokazali, kto rządzi na boisku. Szybkie akcje na siatce dały im prowadzenie 5:0 i ustawiły grę w secie. Radomianie nie byli w stanie przeciwstawić się sile ataku podopiecznych Nikoli Grbicia, a ich pojedyncze akcje nie zniwelowały strat 13:7. Nie pomogła zmiana atakującego w radomskiej drużynie. Mimo, że wprowadzony na boisko Daniel Gąsior mógł się pochwalić stu procentową skutecznością na siatce w tej partii, nie poprawiło to gry gospodarzy, którzy nadal mieli problemy z przyjęciem zagrywki przeciwnika. Kędzierzynianie doskonale czytali grę radomian, stawiając pięć punktowych bloków i powiększając przewagę do siedmiu oczek 20:13. Choć w końcówce partii podopieczni Nikoli Grbicia popełnili kilka błędów, nie wpłynęło to na wynik seta, którego wygrali do 19.

Druga odsłona rozpoczęła się podobnie jak pierwsza – od prowadzenia ZAKSY 8:4. Dobrze spisywał się Aleksander Śliwka, punkty atakiem dokładał Łukasz Kaczmarek i przewaga kędzierzynian utrzymywała się na poziomie czterech, pięciu punktów 12:7. Radomianie próbowali walczyć, ale pojedyncze akcje Daniela Gąsiora i Lucasa Loha to było za mało, aby odrobić straty 15:10. W drugiej części partii grała już tylko jedna drużyna. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzy-Koźle punktowała zagrywką, blokiem, świetnie grała w kontrataku, pozwalając rywalom ugrać w secie tylko 14 oczek.

W kolejnej partii kędzierzynianie dominowali od pierwszej akcji. Szybko wyszli na prowadzenie 9:5 i w kolejnych akcjach powiększali przewagę 15:7. Wprowadzeni na boisko zmiennicy Mateusz Zawalski oraz Adrian Staszewski nadal utrzymywali wysoki poziom gry 19:13. Radomianie byli tylko tłem dla świenie spisujacych się rywali, grali nerwowo, popełniali błędy w każdej akcji, dostarczając punkty rywalom 19:13. Zepsuta zagrywka Daniela Gąsiora zakończyła seta 25:17.

W następnej kolejce radomianie zagrają u siebie z MKS Będzin. Spotkanie rozegrane zostanie w niedzielę (17 stycznia) o godz. 20:30.

Cerrad Enea Czarni Radom – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (19:25, 14:25, 17:25)

Czarni: Dryja 3, Kędzierski 1, Konarski 2, Loh 7, Josifow 5, Sander 1, Masłowski (libero) oraz Gąsior 10, Pasiński, Firszt 5.

ZAKSA: Kaczmarek 10, Kochanowski 9, Toniutti, Śliwka 16, Semeniuk 8, Smith 4, Zatorski (libero) oraz Staszewski 1, Kluth 6, Prokopczuk, Zawalski 3, Banach (libero).

MVP: Aleksander Śliwka (ZAKSA).