Lotnisko w Radomiu to jedna z głównych inwestycji którymi żyje region.
Rozwój infrastruktury drogowej związany z przebudową radomskiego lotniska był jednym z głównych tematów konferencji PPL-u. Odbyła się ona 22 lutego br. w Warszawie. – Sam projekt uruchomienia lotniska jest namacalną korzyścią dla Radomia. My, wybierając port lotniczy na Sadkowie, analizowaliśmy również drogi dojazdowe. W efekcie wyszło nam, że Radom stanie się swoistego rodzaju węzłem komunikacyjnym – zapowiedział prezes PPL Mariusz Szpikowski.
Lotnisko Radom
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które od 2018 roku są właścicielem Portu Lotniczego Radom-Sadków, podało szczegóły dotyczące rozbudowy radomskiego lotniska. Do najważniejszych inwestycji należy budowa terminala, drogi startowej oraz układu drogowego. Inwestycje w system drogowy to przede wszystkim uruchomienie zachodniej obwodnicy Radomia. Znacząco skróci czas dojazdu dla pasażerów z obszaru aglomeracji warszawskiej.
– Lotnisko w Radomiu skierowane jest na obsługę pasażerów, którzy nie skorzystają z lotniska w Warszawie, więc musimy zapewnić im dogodny dojazd do Portu Lotniczego Radom-Sadków. Na jesieni zeszłego roku została oddana do użytku obwodnica Radomia, która w dużej mierze odciąża układ miejski. Rozpoczęły się już prace budowlane nad wydłużeniem drogi ekspresowej S-7, która docelowo będzie się zaczynała w okolicach lotniska i zostanie bezpośrednio połączona z obwodnicą Warszawy. Szacowany czas ukończenia tej inwestycji to 2021 rok. Oznacza to, że z całej Warszawy będzie można dojechać drogami ekspresowymi albo odcinkami obwodnicy warszawskiej do lotniska w Radomiu – mówił Ireneusz Kołodziej z firmy ARUP.
Mariusz Szpikowski Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”
– Sam projekt uruchomienia lotniska jest namacalną korzyścią dla Radomia. My, wybierając port lotniczy na Sadkowie, analizowaliśmy również drogi dojazdowe. W efekcie wyszło nam, że Radom stanie się swoistego rodzaju węzłem komunikacyjnym – zapowiedział prezes PPL Mariusz Szpikowski.
Rozbudowa Portu Lotniczego Radom-Sadków obejmuje także wybudowanie dróg dojazdowych do lotniska (od strony północnej i południowej). Powstaną także dwa parkingi krótkoterminowe oraz parking długoterminowy zlokalizowany w południowej części lotniska, dysponujący pojemnością 3000 miejsc postojowych.
– Mając na względzie szerszą infrastrukturę drogową wokół Radomia, nie tylko skierowaną na Warszawę, to cała droga ekspresowa w kierunku Kielc jest w fazie wykonawczej. To znaczy, że na południe aż do granicy woj. małopolskiego będziemy mieć drogę ekspresową w całości. Projektowana jest także droga ekspresowa S-12, czyli Łódź-Lublin. Najgorszym odcinkiem była Aleja Wojska Polskiego. Droga była dziurawa, a przejazd za wąski. Od jesieni zeszłego roku trwają prace inwestycyjne i droga ta zostanie oddana do użytku w tym czasie, co samo lotnisko. Od południa będzie można dojechać do radomskiego lotniska drogą krajową nr 9 – opisywał Ireneusz Kołodziej.
Inwestycje kolejowe w obrębie Radomia to przede wszystkim modernizacja linii kolejowej nr 7. – W przypadku dojazdu kolejowego na linii kolejowej nr 7 prace już się rozpoczęły. Data ukończenia modernizacji całej linii kolejowej nr 7 między Warszawą a Radomiem do parametrów technicznych, które umożliwią poruszanie się pociągów z prędkością 160 km/h to 2021 rok. Wiemy, że uruchamiając połączenie bezpośrednie Warszawa-Radom bez przystanków pośrednich czas przejazdu wyniósłby wówczas ok. 1 godzinę – dodał Ireneusz Kołodziej.
Planowany termin uruchomienia radomskiego lotniska to listopad 2020. Więcej na temat rozbudowy Portu Lotniczego Radom-Sadków dowiesz się tutaj.
Lotnisko Radom – Sadków – Serwis Specjalny
Sprawdź nasz serwis specjalny który poświęciliśmy lotnisku w Radomiu.
W nim zawarte są wszystkie informacje dotyczące Portu Lotniczego Radom – Sadków.