full screen background image

Powstaną kolejne ścieżki roweroweStarostwo powiatowe oraz miasto Radom starają się o środki unijne na projekt multimodalności miejskiej. Oznacza to, że w powiecie radomskim, a także w samym Radomiu powstaną kolejne ścieżki rowerowe.

Głównym założeniem projektu jest zmniejszenie emisji szkodliwych spalin wydzielanych przez samochody.

– Generalnie chodzi o to, żeby jak najrzadziej korzystać z samochodów osobowych. Chcemy, aby mieszkańcy naszego powiatu wybierali raczej transport publiczny albo właśnie rowery. Mogą one być świetnym alternatywnym środkiem transportu na przykład do pracy. Po to między innymi przebudowujemy nasze drogi powiatowe, ponieważ dzięki tym inwestycjom i niejako przy okazji możemy budować nowe ścieżki rowerowe – tłumaczył starosta Mirosław Ślifirczyk.

Starostwo powiatowe w Radomiu ma już opracowaną koncepcję budowy ścieżek roweorwych aż na 100 kilometrów. Wspólny projekt z Radomiem ma być realizowany na około 20 – 30 kilometrach. Liczba ta może jednak ulec zmianie, ponieważ wniosek nie został jeszcze w pełni opracowany.

– Te najodważniejsze założenia są takie, że będzie to aż sześć odcinków dróg wraz ze ścieżkami rowerowymi. Jedna jest w Pionkach, druga na odcinku z Iłży do Chwałowic. Cztery kolejne ścieżki będą biegły z Radomia w różnych kierunkach powiatu radomskiego – dodaje starosta.

Z Radomia rowerem będzie można dojechać do zalewu w Domaniowie w gminie Przytyk, do Taczowa w gminie Zakrzew, do Jastrzębi, a także do Gębarzowa w gminie Skaryszew. Te ambitne plany mogą niestety zostać pokrzyżowane z powodu braku odpowiedniej ilości środków finansowych głównie ze strony miasta Radomia.

– To bardzo ambitny plan, dlatego mamy świadomość, że możemy mieć niewystarczające środki na te wszystkie inwestycji. Dodatkowo problem może leżeć po stronie miasta i ich funduszy. Z tego powodu ten projekt multimodalności miejskiej może zostać ograniczony do trzech lub co gorsza dwóch ścieżek. To wszystko jednak będzie uzależnione głównie od decyzji miasta Radomia. My jesteśmy otwarci na wszystkie cztery – zapewnia starosta Ślifirczyk.

Obecnie prowadzone są rozmowy w sprawie dokładnego kształtu projektu. Termin składania wniosków mija na początku sierpnia.

Komentarze