Problemy radomskich placówek służby zdrowia



Obniżenie ryczałtu dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, ustawowe podwyżki dla wybranych grup zawodowych, naprzemienne dyżury oraz zwiększenie terenu operacyjnego dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – to problemy, z którymi borykają się szpital miejski oraz RSPR. O negatywnym wpływie polskiego systemu opieki zdrowotnej na radomskie placówki medyczne mówił w środę, 8 maja wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Ustawowe podwyżki dla wybranych grup zawodowych

– Od 1 lipca 2017 roku wybrane grupy zawodowe otrzymały ustawowe podwyżki: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Pozostały personel został pominięty. Podwyżki te w 80% finansuje Ministerstwo Zdrowia, a 20% musi pokryć placówka. Doprowadziło to do ujemnego wyniku finansowego radomskiego szpitala na koniec 2018 roku oraz do wewnętrznych konfliktów – mówi z-ca prezydenta Radomia Jerzy Zawodnik.

Obniżenie ryczałtu dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

– NFZ deklarował wzrost ryczałtów dla mazowieckich szpitali. W zeszłym tygodniu dostaliśmy informację, że ryczałt dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego nie został podwyższony, lecz obniżony o kwotę ponad 2 mln 130 tys. zł. Miejski szpital ma ogrom pracy, a okazuje się, że ma dostać mniejszy ryczałt i dowiadujemy się o tym w połowie drugiego kwartału.

Zwiększenie terenu operacyjnego dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

– Dostaliśmy decyzję, że tern obejmujący Radom ma przypisane dodatkowo 3 powiaty: warszawski zachodni, grodziski i żyrardowski. Miejski szpital musiał w miesiąc dostosować cały system do funkcjonowania w większym zakresie. To wygenerowało dodatkowe koszty. Ten system funkcjonuje poprawnie, ale zwiększyło to ilość interwencji o ok. 1500 wyjazdów miesięcznie.

Naprzemienne dyżury

– Sądziliśmy, że wprowadzenie naprzemiennych dyżurów uporządkuje pracę zwłaszcza na oddziale wewnętrznym i kardiologii. Kiedy wreszcie udało się nam porozumieć z Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym, otrzymaliśmy informację, że jednak nie możemy wprowadzić harmonogramu naprzemiennych dyżurów. Na dzień dzisiejszy radzimy sobie jak możemy i wszystkie dyżury w miejskim szpitalu w maju są zapewnione, ale nie zmienia to faktu, że odziały chirurgiczny, kardiologiczny i wewnętrzny są permanentnie przepełnione – mówił wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Przypominamy, że w kwietniu dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie wspólnie wystąpili do wojewody mazowieckiego o wprowadzenie harmonogramu naprzemiennych, ostrych dyżurów na oddziałach: chorób wewnętrznych, kardiologii, pediatrii, neurologii, ginekologii i położnictwa, neonatologii i okulistyki. Była to rekcja na problem niewystarczającej liczby lekarzy na SORze w szpitalu miejskim.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Komentarze