Przejrzyjmy się w lustrze – jubileusz warsztatów literackichSpotkanie pod metaforycznym hasłem „Przejrzyjmy się w lustrze” to podsumowanie dziesięciu lat istnienia warsztatów literackich prowadzonych przez dr Adriana Szarego w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka”. Program wydarzenia opiera się przede wszystkich na wspomnieniach, ale nie zabraknie też muzycznej, rockowej oprawy, o którą zadba radomski zespół LUSTRO. Jubileuszowe spotkanie, które poprowadzi dr Adrian Szary połączone jest z promocją dziesiątego almanachu autora.

Adrian Szary to radomski polonista, językoznawca, instruktor warsztatów literackich i przede wszystkim poeta. Autor siedmiu tomów poezji, dwóch zbiorów bajek, opowiadań, monodramu, powieści dla dzieci, tekstów piosenek, artykułów naukowych, redaktor dziewięciu antologii. – „Lustro” to dziesiąty jubileuszowy almanach, będący pokłosiem warsztatów literackich, prowadzonych przeze mnie od 2008 roku w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. W ciągu tych dziesięciu lat przewinęło się przez zajęcia mnóstwo autorów: od uczniów szkół podstawowych, przez gimnazjalistów, licealistów, studentów aż po seniorów, piszących poezję, prozę i dramat. Przy tej okazji słowa podziękowania za opiekę nad zajęciami i wspomaganie nas kieruję do Ewy Kamińskiej i Andrzeja Tuszyńskiego oraz wszystkich naszych Przyjaciół – mówił Adrian Szary.

– W prezentowanej książce najdłuższe stażem są Monika Bieniek–Ciarcińska i Magdalena Krzesicka. Dziewczyny są z nami od samego początku. Wielu autorów odeszło już na zawsze: Ewa Adamska, Joanna Agata Jaśkiewicz, Zuzanna Miter czy Józef Kaźmierczak. Po każdym roku zajęć ukazywała się antologia. Wyszło ich dziesięć. Za nami też XX edycji Regionalnego Konkursu Literackiego, który wyrósł na łamach warsztatów literackich (po dwie edycje w ciągu roku: poetycka i prozatorska), spotkania z radomskimi twórcami kultury, indywidualne i zbiorowe wieczory literackie. I wreszcie to, co chyba, cieszy mnie najbardziej. Wielu warsztatowiczów doczekało się indywidualnych książek: Grażyna Cieślik, Katarzyna Jesionek, Izabella Mosańska, Agnieszka Złotkowska, Magdalena Krzesicka, Agata Duma, Janusz Kozłowski, Maciej Bujanowicz i Józef Kaźmierczak. Zaczynają powoli funkcjonować w literackim obiegu. „Lustro” to antologia autotematyczna. Na zadany temat. O jubileuszu, warsztatach, tworzeniu, artystach i przeglądaniu się w zwierciadle (także duszy). Przejrzyjmy się zatem w lustrze i powspominajmy minione dziesięć lat… – zachęcał Adrian Szary.

Spotkanie „Przejrzyjmy się w lustrze” odbędzie się w środę, 20 czerwca br.

Program spotkania
17:00 – Koncert zespołu LUSTRO
Promocja dziesiątego almanachu „Lustro”
Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” przy ul. Chrobrego 7/9
Wstęp wolny.

19:30 – Uroczysta kolacja
Filmy, zdjęcia, wspomnienia
Centrum Wolontariatu Międzynarodowego przy ul. Kelles-Krauza 19
Wstęp za zaproszeniem.

Komentarze