40 miejsce na 66 miast na prawach powiatu – to pozycja Radomia w najnowszym raporcie „Miasta dla Młodych”
Na 100 możliwych punktów nasze miasto uzyskało niespełna 30. Lepsze w zestawieniu okazały się oprócz dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków także Płock, Kielce czy Sosnowiec. – W Radomiu trwa tendencja do starzenia się mieszkańców miasta – skomentował wyniki raportu w Mocnej Rozmowie profesor Sławomir Bukowski z radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.
Wśród przyczyn emigracji młodych ludzi z Radomia profesor Bukowski wymienia między innymi niższe wynagrodzenia w porównaniu do tych, które można otrzymać w większych miastach.
Twórcy raportu, przy poszukiwaniu najbardziej przyjaznych polskich miast dla młodych Polek i Polaków, wzięli pod uwagę siedem dziedzin – gospodarkę lokalną, edukację, infrastrukturę, mobilność, kulturę i rozrywkę, otwartość oraz zdrowie i opiekę. – Wynik raportu nie jest zbyt optymistyczny zwłaszcza jeśli chodzi o infrastrukturę – mówi profesor Sławomir Bukowski.
W świetle raportu Radom słabo wychodzi również pod kątem gospodarki lokalnej. Tutaj nasze miasto zajmuje miejsce trzecie od końca.
Raport „Miasta dla Młodych” został przygotowany przez polską Fundację Roberta Schumana, Fundację Konrada Adenauera i Politykę Insight przy współpracy Orange Polska.