W Radomiu stanie 11 tablic, które będą tworzyły Szlak Pamięci Żydów Radomskich „Ślad”. Uroczyste otwarcie planowane jest na początek sierpnia.
W ramach projektu, w 11 miejscach miasta, ważnych dla historii Żydów, staną pamiątkowe tablice z informacjami w języku polskim, angielskim i hebrajskim. Wydział Kultury Urzędu Miejskiego przygotował już dokumentację szlaku, a Resursa Obywatelska przygotowała treść informacji. W budowie też jest specjalna strona internetowa poświęcona radomskim Żydom.
Na tablicach znajdą się skrótowe informacje, i miejscach przy których staną. Zostaną na nich zaprezentowane zdjęcia przede wszystkim ludzi, którzy żyli w tamtych czasach. – Część zdjęć otrzymaliśmy od dawnych żydowskich mieszkańców Radomia, którzy obecnie mieszkają za granicą lub od ich rodzin – tłumaczy Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.
Więcej danych o tych miejscach, opisanych na tablicach będzie można znaleźć na stronie internetowej, na którą będą odsyłać kody QR z tablic.
Obecnie trwa procedura wyłonienia wykonawcy. Tablice będą montowane sukcesywnie, prawdopodobnie w połowie lipca radomianie będą już je mogli podziwiać. Szlak ostatecznie ma być gotowy na początek sierpnia, kiedy to przypada 75. rocznica likwidacji radomskiego getta.
Z tej okazji planowany Resursa przygotowała szereg wydarzeń. Szlak Pamięci Żydów Radomskich zostanie uroczyście otwarty w sobotę, 5 sierpnia. Na to wydarzenie mają przybić zaproszeni goście, m.in. pani Ambasador Izraela w Polsce. Swój udział potwierdzili już dawni żydowscy mieszkańcy Radomia i ich rodziny mieszkający m.in. w Izraelu i USA.
Tablice staną w poniższych miejscach:
1. Synagoga (ul. Podwalna/ Bóżniczna),
2. Duże getto (ul. Wałowa),
3. Obóz pracy przy ul. Szwarlikowskiej (ul. Szwarlikowska),
4. Szpital starozakonnych (ul. Limanowskiego 23),
5. Dawny szpital psychiatryczny (pl. Stare Miasto 13),
6. Siedziba stowarzyszenia „Ezra” (ul. Traugutta 52),
7. Siedziba Żydowskiej Gminy Wyznaniowej (ul. Żeromskiego 9),
8. Dom Starców i Kalek Wyznania Mojżeszowego (ul. Warszawska 3),
9. Małe getto ( ul. Słowackiego / Złota),
10. Obóz pracy przy ul. Szkolnej (ul. Śląska/ al. Grzecznarowskiego),
11. Cmentarz żydowski (ul. Towarowa).
Przy ul. Kilińskiego 13, na budynku po dawnym Gimnazjum Towarzystwa „Przyjaciół Wiedzy”, już znajduje się tablica pamiątkowa, dlatego tam nie będzie nowej. Jednak to miejsce zostanie włączone do szlaku.