RADOMSKA SZKOŁA TRADYCJI – Maciej ŻurekRadomska Szkoła Tradycji to nowa audycja w Radiu Radom 87,7 fm. W każdą niedzielę po godzinie 17 – ej prezentujemy radomską kulturę ludową.
W cyklu audycji Radomska Szkoła Tradycji opowiadamy o jednym z najciekawszych miejsc na muzycznej mapie Polski, zarówno pod względem wyjątkowości tradycji muzycznych, jak i jej żywotności. Na terenie Radomszczyzny wciąż żyje i jest aktywnych wielu znakomitych mistrzów ludowego muzykowania, tańca i śpiewu.

Ludzie ci są nieocenionym źródłem wiedzy o dawnej kulturze muzycznej tych stron, a ich umiejętności wykonawcze składają się na bardzo wyrazisty, unikalny język muzyczny. Pomimo, że niektórzy z nich doczekali się kontynuatorów – najczęściej młodych ludzi, pochodzących z różnych miast Polski – to wciąż mamy świadomość, iż te tradycje, są zbyt mało docenione, rozpowszechniane i grozi im bezpowrotny zanik w kontekście swojego regionu.

Autorzy audycji:
Piotr Baczewski – fotograf, dokumentator i popularyzator wiejskich tradycji muzycznych z Warszawy
Piotr Piasta – artysta wizualny, niezależny twórcą filmów dokumentalnych i fotograf z Brudnowa

Bohaterem pierwszej audycji z cyklu Radomska Szkoła Tradycji będzie Maciej Żurek – socjolog, skrzypek, śpiewak i pszczelarz. Lider Stowarzyszenia „Tratwa” z Olsztyna, od 1999 roku uczeń skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych. Autor licznych projektów edukacyjno-animacyjnych, których główną ideą jest przywracanie tradycyjnej muzyce jej naturalnego kontekstu oraz ponowne osadzenie jej w kulturowej i społecznej praktyce małych społeczności wiejskich.

foto: Serce Dzwonu – Nieznamierowice – fot. Piotr Baczewski

Komentarze