full screen background image

Radomski Kalejdoskop Kulturowy – Kurpie i WarmiaCo to są farszynki, dzyndzałki czy stara baba? Odpowiedzi na te pytania uzyskają osoby, które wybiorą się na Radomski Kalejdoskop Kulturowy. Podczas najbliższej edycji poznamy potrawy i obyczaje Kurpi i Warmii

Program na czwartek

W czwartek, 8 sierpnia będzie się można zapoznać z potrawami i obyczajami z Kurpi. Jolanta Gierduszewska – aktywna działaczka, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego „Wzajemna Pomoc” – ugości uczestników spotkania specjałami wprost z kurpiowskiej kuchni. O godz. 16 rozpoczną się warsztaty, podczas których będzie można zobaczyć, jak powstają racuchy z kaszy gryczanej z sosem grzybowym. O godz. 17 rozpocznie się degustacja tradycyjnych kurpiowskich potraw. Wtedy będzie można dowiedzieć się, co kryje się za tajemniczymi określeniami jak rejbak, sabelwon i fafernuchy, a przede wszystkim – poznać ich oryginalne smaki.

O godz. 17:30 ruszymy do tańca wraz z Pawłem Łaszczychem – kierownikiem zespołu folklorystycznego, instruktorem Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, grającym na wielu instrumentach pasjonatem kultury regionu. Poprowadzi on warsztaty wybranych tańców kurpiowskich – takich jak fafue, stara baba czy konik. Zajęcia będą prowadzone w gwarze regionalnej, okraszonej gadkami kurpiowskimi.

O godz. 18:30 rozpocznie się zabawa ludowa. Przygra na niej zespół folklorystyczny „Kurpianka”, który prezentuje tradycyjny folklor kurpiowski, pieśni, tańce, zabawy, muzykę, obrzędy i gwarę Kurpiów. Grupa powstała w 1947 roku na Kurpiach, we wsi Kadzidło, w sercu Puszczy Zielonej. Występowała na scenach całej Polski i wielu krajach Europy. Jej charakterystyczną cechą jest dbałość o zachowanie autentyzmu i wierności przekazu tradycyjnego folkloru w warstwie tanecznej i muzycznej, w stroju i obrzędzie. Zespołowi przygrywa kapela w składzie: harmonia pedałowa, klarnet, skrzypce, akordeon, trąbka i bębenek. Kapela prezentuje autentyczną muzykę kurpiowską.

Po zabawie i koncercie zostanie wyświetlony nominowany trzykrotnie do Oscara film „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Jest to historia miłości rozgrywającej się w latach 50. XX wieku, w atmosferze trwającej zimnej wojny, dla której tłem stała się polska muzyka ludowa, stanowiąca ważny element ścieżki dźwiękowej filmu.

W godz. 16 – 20, trwać będzie równolegle piknik kulturowy. Odbędą się animacje, konkursy i zabawy dla dzieci, a dorośli będą mogli obejrzeć stoiska organizacji i instytucji pozarządowych: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźni”, Stowarzyszenie „Karuzela”, Spółdzielnia Socjalna „Reduar”, Radomski Bank Żywności, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Wzajemna Pomoc”.

Program na piątek

W piątek, 9 sierpnia, „wyruszymy” na Warmię. O godz. 16 Jolanta Gierduszewska zaprezentuje sztukę robienia farszynek z mięsem i pieczarkami. Po pokazie, o godz. 17, będzie można skosztować również takich specjałów jak dzyndzałki z mięsem, plince z pomoćką, ciasto z jeżynami.

O godz. 17:30 będzie można wysłuchać wykładu „W warmińskim czepcu” prowadzonego przez Wandę Kozę. Kultura warmińska w świadomości Polaków często przenika się z kulturą Mazur, tak bardzo odmienną pod wieloma względami. Dlatego warto dowiedzieć się, kim naprawdę są Warmiacy, jakie tradycje, wierzenia i rękodzieła współtworzą ich tożsamość oraz gdzie szukać Warmii na mapie Polski. A wszystko po to, by już nigdy nie pomylić Warmiaka z Mazurem.

O godz.18:30 „Węgojska Strużka” wpłynie do Radomia. Tego wieczoru znów będzie można poćwiczyć ludowe tańce przy tradycyjnej muzyce. „Węgojska Strużka” jest warmińskim zespołem wielopokoleniowym działającym przy Zespole Szkół w Węgoju. Występował na wielu przeglądach w kraju i za granicą. Grupa trzykrotnie uzyskała Grand Prix w Wojewódzkim Konkursie Kapel i Zespołów Śpiewaczych, otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Teresy Kacperskiej. Tworzą go dorośli, młodzież oraz dzieci z Węgoja i miejscowości sąsiadujących.

O godz. 19:30, będzie można obejrzeć film prezentujący uroki Warmii. Odbędzie się pokaz filmowy obrazu „Taxi A” w reżyserii Marcina Korneluka.
Tak jak w czwartek, również i w piątek w godz. 16-20 trwać będzie równolegle piknik kulturowy.

Radomski Kalejdoskop Kulturowy – Poznajemy potrawy i obyczaje Kurpi i Warmii odbędzie się 8 i 9 sierpnia w Gospodzie Jaskółeczka.

Komentarze