full screen background image

Radomskie Centrum Nauki i miliony dla UTH z rąk ministra GowinaUniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzyma wsparcie finansowe w obligacjach skarbowych w wysokości 26 mln 716 tys. zł. Ponadto w 2019 roku w naszym mieście powstanie Radomskie Centrum Nauki. Te dwie wiadomości ogłosili dziś wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, sekretarz stanu w KPRM Marek Suski oraz wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– Jesteśmy już po rozmowach wstępnych z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i z panem ministrem Gowinem i możemy ruszyć z realizacją mojego marzenia- Radomskiego Centrum Nauki. Jestem przekonany, że od roku 2019 RCN stanie się faktem wzorowanym na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chcemy, aby było to miejsce gdzie będzie można miło spędzić czas, uczyć się, a także prowadzić wszelkiego rodzaju badania w przygotowanych tam różnego rodzaju laboratoriach – opisywał Wojciech Skurkiewicz, kandydat PiS na Prezydenta Radomia.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu otrzyma wsparcie finansowe w obligacjach skarbowych w wysokości 26 mln 716 tys. zł, z czego 5 mln 100 tys. zł trafi do Centrum Naukowo-Badawczego Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej, a ponad 4 mln 682 tys. zł wesprze Zintegrowane Programy Uczelni.

– Dziękujemy panu ministrowi za wsparcie dla Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. W zeszłym roku to rząd podjął decyzję o utworzeniu kierunku lekarskiego na UTH. Jest to najbardziej oblegany kierunek na tej uczelni i z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju radomskiego uniwersytetu, a także do rozwoju miasta. W tym roku do UTH wpłynie 26 mln 716 tys. zł z obligacji skarbowych. Te obligacje już od stycznia będą dostępna dla uczelni, która będzie mogła wykorzystać te środki na dowolny program inwestycyjny – mówił wicemarszałek Adam Bielan.

– Te 37 milionów, które decyzją moją i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodatkowo trafią na UTH w Radomiu to nie koniec dobrych wiadomości. Już wkrótce rozstrzygniemy kolejny konkurs na zintegrowane programy rozwoju uczelni. Jestem przekonany, że nowa transza dużych środków trafi do Uniwersytetu Technologiczn-Humanistycznego w Radomiu, bo uruchomienie prestiżowego i kosztownego kierunku lekarskiego wymaga w Radomiu dużych inwestycji. Radomskie Centrum Nauki będzie natomiast perłą w koronie Radomia, dzięki której elity radomskich szkół i uczelni zostaną w tym mieście, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stanie się finansowym parterem dla tego przedsięwzięcia – podkreślił minister Jarosław Gowin.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zaapelował również do radomian o głosowanie na Wojciecha Skurkiewicza w drugiej turze wyborów na Prezydenta Radomia, które odbędą się 4 listopada br.

Komentarze