„Ślad” – wystawa, spotkanie i niezwykły koncert



Trwają XVI Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. W czwartkowym harmonogramie znalazło się wiele ciekawych wydarzeń: spotkanie z Edith Chomentowski, promocje wydawnictw, wystawa Ireneusza Domańskiego i niezwykły koncert – Chojze – Widzący z Lublina” czyli muzyka chasydów. 

Godz. 12.00, Sala Kameralna – twórczość Dawida Garfinkiela

Dawid Garfinkiel urodził się w 1902 r. w Radomiu. Studiował na akademii sztuk w Krakowie i Warszawie, a w latach 30. także w Paryżu. Tylko on ocalał z licznej radomskiej rodziny – pięciu sióstr i trzech braci – zamieszkałej przy ul. Żeromskiego 12. O twórczości Garfinkiela opowie jego córka Edith Chomentowski, członkini Stowarzyszenia „Przyjaciele Radomia” z Paryża. To już kolejna wizyta Edith w Radomiu, na „Śladzie”.

Dawid Garfikiel – autoportret

Godz. 17.30, Galeria – „Pamięć 28 750 – 185” wystawa Ireneusza Domańskiego

25 658, 28 750, 32 000… To szacowane liczby ludności żydowskiej Radomia na początku okupacji niemieckiej, podawane przez różne źródła. Do stycznia 1945 roku przeżyło 185…Jedna trzecia ludności mojego miasta przestała istnieć niemalże w jednej chwili. Zostały miejsca, w których żyli, pracowali, mieszkali, uczyli się, bywali… Domy, dziś często puste, zniszczone… Zostały imiona, nazwiska i fotografie w ewidencji sporządzonej przez Naczelną Radę Starszych Ludności Żydowskiej na polecenie nazistów. „Moja praca to hołd złożony tym, których dotknął tak tragiczny i okrutny los. To próba przywrócenia pamięci o Nich” – mówi autor.
Ireneusz Domański – dziennikarz, organizator i wieloletni redaktor naczelny radomskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Dyplom w Katedrze Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych u prof. Aleksandra Olszewskiego. Miał dwie wystawy indywidualne malarstwa, brał udział w dziesięciu wystawach zbiorowych (malarstwo, fotografia, ceramika). Zajmuje się malarstwem, fotografią, grafika cyfrową.
Wystawa powstała dzięki pomocy Archiwum Państwowego w Radomiu.

Godz. 18.00, Sala Kameralna „Historia Radomskich Żydów”

– Zapraszamy na promocję drugiego wydania albumu o historii radomskich Żydów „Beit Radom”. Wydanie zostało m.in. wzbogacone o historię działalności Stowarzyszenia „Przyjaciół Radomia” w Paryżu, które jest również sponsorem publikacji. Zaprezentujemy również specjalny tematyczny numer „Radomskich Studiów Humanistycznych” poświęcony tematyce żydowskiej. Wykład wygłosi dr Sebastian Piątkowski, o zawartości czasopisma opowie dr Anna Spólna – mówi Maciej Zwierzyński z OKiSz „Resursa Obywatelska”.

wystawa I. Domańskiego

Godz. 19, Sala Widowiskowa „Chojze – Widzący z Lublina” czyli muzyka chasydów.

Zagrają: rabin Symcha Keller (śpiew, flet), Paweł Stępnik (gitara klasyczna), Krzysztof Pachla (klarnet), Robert Brzozowski (kontrabas), Bartłomiej Stańczyk (akordeon), Tomasz Kozdraj (instrumenty perkusyjne) oraz Marcin David Król (skrzypce).
Symcha Keller – (ur. 1963 r.) kantor, rabbi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Uczył się w Izraelu i USA. W latach 1988-2018 pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki, m. in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka czy Billa Clintona. Za pracę na rzecz dialogu polsko-żydowskiego Keller został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski i Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Keller proponuje nowe interpretacje muzyki chasydzkiej z XVIII i XIX w. „Ruch chasydzki to najpiękniejszy owoc mistyki żydowskiej, to świat w którym muzyka stanowiła drogę do raju” – uważa artysta. Na koncercie w Radomiu usłyszymy utwory z wydanej przez Kellera w 2017 r. płyty „Bramy” oraz muzykę szykowaną na kolejny krążek. Takiego koncertu Radom jeszcze nie zaznał.

– Przed nami jeszcze wiele wydarzeń „Śladu”. Informacja dla chętnych do udziału w niedzielnej ceremonii na cmentarzu żydowskim przy ul. Towarowej.
W niedzielę o godz. 13 na cmentarzu żydowskim odbędą się uroczystości m.in. z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. O godz. 12.15 przed Resursą będzie czekał autokar, który zabierze (i odwiezie do miasta) chętnych do udziału w ceremonii. Mężczyzn prosimy o zabraknie nakrycia głowy – oddaje Maciej Zwierzyński z „Resursy Obywatelskiej”.

„Ślad” odbywa się pod patronatem Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego i przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny.

Komentarze