Spacerkiem po skansenie i u Kolberga



Powstało ponad 40 lat temu (31 grudnia 1976 r). Zaliczane jest do muzeów na wolnym powietrzu, potocznie zwanych skansenami. Można tam znaleźć chałupy, wiatraki, młyny z dawnej podradomskiej wsi. Mowa o Muzeum Wsi Radomskiej, do którego zwiedzania zachęcamy.

Muzeum Wsi Radomskiej zajmuje obszar o powierzchni 32,5 ha, na którym zestawiono 80 obiektów dawnego (chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne), a 22 kolejne czekają w magazynach na montaż. Muzeum posiada również ponad 16 tys. eksponatów ruchomych, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolekcje: pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej.

Skansen przygotowuje dla zwiedzających wystawy stałe i czasowe. Ekspozycje stałe prezentują wnętrza wiejskich budynków wyposażone w przedmioty używane przez mieszkańców wsi. Wystrój wnętrz i otoczenie zabytkowych budynków zmienia się wraz z rytmem świąt kościelnych, prac polowych oraz pór roku.

Oprócz wnętrz stale pokazywane są trzy wystawy: „Ekspozycja uli” w skansenie bartniczo-pszczelarskim, „Jak powstaje skansen” w kurniku z Konar oraz „Historia narzędzi i maszyn rolniczych” w pawilonie ekspozycyjnym. Ekspozycje czasowe organizowane są w spichlerzu dworskim z Wilkowa oraz w zbudowanym przez górali Domu Ludowym z Jedlni-Poświętnego.

Oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej jest Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Muzeum to mieści się w zabytkowym dworze z połowy XIX wieku, wybudowanym przez Juliusza Dembińskiego h. Nieczuja.

Muzeum gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje zabytki i materiały prezentujące dzieło Kolberga, zaliczane do najwybitniejszych dokonań nauki polskiej XIX wieku. Przedstawia opracowany i konsekwentnie realizowany program badań kultury ludowej ziem dawnej Rzeczypospolitej oraz jedyny tego typu zbiór źródeł i opracowań, w postaci tomów „Ludu” i „Obrazów Etnograficznych” wraz z fragmentami archiwum rękopiśmiennego.

Prowadzi działalność naukowo-badawczą i dokumentacyjną z zakresu historii i etnografii okolic Przysuchy. Organizuje wystawy czasowe. Wydaje książki, katalogi, druki okolicznościowe.

Przede wszystkim w Muzeum Oskara Kolberga można obejrzeć wystawę biograficzną „Oskar Kolberg (1814-1890) – folklorysta, etnograf, kompozytor”, prezentującą życie i dzieło wybitnego etnografa. Ekspozycję biograficzną uzupełniają stylowo aranżowane wnętrza: salonu (o urządzeniu typowym dla zamożnego dworu polskiego z II pol. XIX wieku) i gabinetu (dające wyobrażenie o wyglądzie gabinetu-pracowni XIX-wiecznego naukowca humanisty).

Osobną część stałej ekspozycji jest wystawa historyczna „Urszula z Morsztynów Dembińska (1746-1825). Dzieje Przysuchy w XVIII-XIX wieku „, prezentująca m.in.: najstarsze dokumenty dotyczące historii miasta (np. kopię przywileju lokacyjnego króla Augusta III z 16 stycznia 1745 r.) i osadnictwa w Przysusze ludności niemieckiej i żydowskiej.

Muzeum Oskara Kolberga od lat organizuje uroczystość wręczenia „Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej”. Nagroda przyznawana jest w ramach „Przeglądu Dorobku Twórców i Popularyzatorów Kultury Ludowej im. Oskara Kolberga”.

Do zwiedzenia obu placówek zachęca Gość Radia Radom – dr Justyna Górska-Streicher, etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej.

Fot. Fb Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Oskara Kolberga

 

Komentarze