full screen background image
Search

Spotkanie z Anną Frajlich


Anna Frajlich – wybitna poetka, na co dzień wykładająca literaturę polską na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, będzie gościem Amfiteatru. Spotkanie z poetką odbędzie się w najbliższy piątek

Anna Frajlich to absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki (New York University). W 1969 roku wyemigrowała z Polski. Mieszka w Nowym Jorku, gdzie pracowała w laboratorium epidemiologicznym Stacji Krwiodawstwa 1971-75, w latach 1976-1981  współpracowała z Wolną Europą, a w latach 1982-2015 wykładała język polski oraz polską  literaturę  na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Jest laureatką Nagrody Fundacji Kościelskich (1980), nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003), Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za całokształt twórczości (2015). Za upowszechnianie kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2002) oraz Wybitnego Polaka w USA w dziedzinie kultury (2017). Została uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina (2008). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN Clubu Amerykańskiego i PEN Clubu Polskiego, Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku, Fundacji Kościuszkowskiej, oraz slawistycznych organizacji naukowych.

Utwory Anny Frajlich tłumaczone były na język angielski, francuski, włoski, niemiecki, litewski, rumuński, czeski, rosyjski i ukraiński oraz hebrajski.

Spotkanie z Anną Frajlich poprowadzi dr hab. Ewa Kołodziejczyk, laureatka Nagrody Literackiej Miasta Radomia oraz Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego (2016), badaczka literatury polskiej XX wieku, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie. Autorka książek: Czechowicz – najwyżej piękno (Kraków 2006) oraz Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza(Warszawa 2015) oraz licznych szkiców o poezji polskiej XX wieku.

Anna Frajlich – Między nami ocean

Między nami ocean

czas przecięty nożem

tak dalecy oboje

a zbyteczna pamięć

jeszcze mi na policzkach dłonie kładzie twoje

jeszcze twoim ramieniem ogrzewa mi ramię

a listy telefony książki obietnice

puste muszle

i perły się z nich nie wysnują

codziennie wychodzimy na różne ulice

tak obcy

cięte rany

długo

czy się goją?

***

Spotkanie z Anną Frajlich odbędzie się w piątek, 9 marca w Kawiarni Artystycznej przy ul. Parkowej 1. Początek o godz. 18.

Wstęp wolny.

Fot. Aleksandr Rotner

KomentarzeCLOSE
CLOSE