Sprawdź wątrobę, zrób badaniaRadomski Szpital Specjalistyczny zaprasza na bezpłatne badania przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C (HCV)

Badania przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C będą prowadzone w ramach profilaktyki i promocji zdrowia.

Aby zbadać poziom przeciwciał anty-HCV należy zgłosić się w dniach 26 – 29 marca, z dokumentem tożsamości, do Centralnego Medycznego Laboratorium Diagnostycznego przy ul. Tochtermana 1 w godzinach od 8 -10.

– Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) prowadzi do ok. 20 proc. ostrych zapaleń wątroby. W skali światowej stanowi on przyczynę 70% przypadków przewlekłego zapalenia wątroby – mówi Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Zapalenie wątroby typu C wywoływane jest przez wirus HCV, który występuje w sześciu różnych genotypach, z których każdy dzieli się na podtypy. Podstawową różnicą pomiędzy podtypami i genotypami jest ich odpowiedź na leczenie.

W Polsce dominuje (75 proc. zakażeń) podtyp b genotypu 1, który odpowiada najsłabiej na leczenie. Wirus ten jest niebezpieczny, ponieważ zakażenie często nie daje żadnych objawów, a zapalenie ostre przechodzi w postać przewlekłą, która prowadzi do marskości wątroby oraz nowotworu.

U osób zarażonych, po fazie ostrego zapalenia wątroby, najczęściej dochodzi do wyzdrowienia. Natomiast u średnio 35 proc. pacjentów rozwija się przewlekłe zapalenie wątroby z możliwością następstwa marskości wątroby i pierwotnego raka wątroby.

Komentarze