Suski: Zabytek zamknie drogę do inwestycji ARP



Jeśli budynek Fabryki Broni stanie się zabytkiem, ARP w niego nie zainwestuje – powiedział w Mocnej Rozmowie poseł PiS Marek Suski. Parlamentarzysta odniósł się do wszczętego postępowania administracyjnego w sprawie wpisania obiektu przy ulicy Przemysłowej 9 w Radomiu do rejestru zabytków. To tam Agencja Rozwoju Przemysłu miała wybudować nowoczesny biurowiec

Dawna siedziba Fabryki Broni ma stać się zabytkiem. Postępowanie administracyjne w tej sprawie właśnie zostało wszczęte. Kolejny etap to oględziny i zbieranie materiału dowodowego. Jak powiedział w Mocnej Rozmowie poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski, wpisanie fabrycznego budynku do rejestru zabytków jednocześnie zamknie drogę do inwestycji Agencji Rozwoju Przemysłu. Ta w miejscu dawnej Fabryki Broni miała wybudować nowoczesny biurowiec.

Przypomnijmy, w dawnej siedzibie Fabryki Broni, po wcześniejszej, gruntowej modernizacji budynku, miało się mieścić centrum biurowo-usługowe. Finalnie inwestor – Agencja Rozwoju Przemysłu zadecydował, że biurowiec powstanie od podstaw. Budowa miała pochłonąć ok. 100 mln zł i przynieść blisko 2 tys. miejsc pracy. Teraz jeśli obiekt stanie się zabytkiem, jego rozbiórka będzie prawnie zabroniona. Jak informuje Witold Bujakowski, kierownik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Radomiu – postępowanie administracyjne w tej sprawie potrwa ok. czterech miesięcy.

Budynek główny Fabryki Broni przy ulicy Przemysłowej 9 w Radomiu powstawał w latach 1923-1927. Został wzniesiony w stylistyce funkcjonalizmu i modernizmu.

Komentarze