Świadomy senior = bezpieczny senior



Kradzieże, przemoc domowa, oszustwa – to najczęstsze przestępstwa, których ofiarami padli w zeszłym roku mieszkańcy z Mazowsza powyżej 65 roku życia. Jak podkreśla Tadeusz Lempkowski, przewodniczący Mazowieckiej Rady Seniorów, najskuteczniejszymi narzędziami w walce o bezpieczeństwo osób starszych są edukacja i profilaktyka

W trosce o bezpieczeństwo osób 65 plus samorząd Mazowsza co roku organizuje Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Praw Osób Starszych przypadającego w czerwcu.

– Świat idzie do przodu, a przestępcy wymyślają nowe „pułapki na seniorów”. Jeżeli nie uczulimy osób starszych na temat schematów takiego działania, a także form i narzędzi, których używają przestępcy to niestety będziemy mieli cały czas takie przypadki, mówi Tadeusz Lempkowski, przewodniczący Mazowieckiej Rady Seniorów.

Postęp i cyfryzacja to nowe źródła zagrożenia. „Łatwym kąskiem” dla przestępców są seniorzy poruszający się w sieci, dodaje Tadeusz Lempkowski. – Przestępcy działają również w cyberprzestrzeni, dlatego musimy uczyć seniorów i pokazywać im, jak się bronić.

Jak wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Komendy Stołecznej Policji, w ubiegłym roku seniorzy z Mazowsza równie często byli ofiarami wypadków drogowych, rozbojów oraz wymuszeń.

Komentarze



CLOSE
CLOSE