dziecko

Szczepienia dzieci przeciwko pneumokokomNa terenie gminy Garbatka-Letnisko trwają szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. Akcja skierowana jest do maluchów urodzonych w 2015 i 2016 roku, które nie ukończyły drugiego roku życia i nie były wcześniej uodpornione.

To pierwsza edycja programu szczepień przeciwko pneumokokom.

-Decyzja dotycząca ochrony dzieci z gminy Garbatka-Letnisko to efekt odpowiedzialnej polityki zdrowotnej jaką realizuje nasz Urząd i Rada Gminy. Bardzo się cieszymy, że nasza Gmina reaguje na rekomendacje ekspertów medycznych i angażuje się w takie działania. To bardzo ważne szczepienie, które często – ze względu na cenę- pozostaje poza zasięgiem finansowym młodych rodziców – powiedział Robert Kowalczyk, wójt Gminy Garbatka-Letnisko.

Dzieci otrzymują szczepionkę 13-walentną, która daje w tej chwili najszerszą z dostępnych ochronę przed pneumokokami. Większą część kosztów pokrywa Urząd Gminy. Rodzice dopłacają do szczepionki 50 zł. To ogromne wsparcie, ponieważ całkowity koszt szczepienia to około 250 zł.

Program zaplanowany jest na lata 2017- 2019, a całkowity koszt jego realizacji wynosi 56 100 zł.

Rodzice, którzy chcą zaszczepić swoje pociechy, mogą rejestrować dzieci osobiście, telefonicznie lub mailowo od poniedziałku do piątku w godz. od 7-18, telefonicznie: pod nr 48 621 00 27, mailowo: rejestracja@przychodniagarbatka.pl

pneumokoki

-Pneumokoki to bakterie, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia małych dzieci, przed ukończeniem 5 roku życia, czyli takich, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony i gotowy do tego, by poradzić sobie ze zwalczeniem niebezpiecznych bakterii. Zakażenia pneumokokowe są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak: zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc. Choroba może też rozwinąć się jako zakażenie inwazyjne w postaci zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, posocznicy, zwanej sepsą, zapalenia stawów czy wsierdzia. Może dojść do niewydolności wielonarządowej, m.in. zaburzeń oddychania, krążenia, a w ich wyniku niestety do śmierci. W Polsce nosicielstwo pneumokoków jest powszechne. Wśród dzieci do 5 roku życia, przebywających w skupiskach takich jak żłobki czy przedszkola wynosi 80 – 98%– mówi doktor Agnieszka Mironiak.

Komentarze