Szpital przy ul. Tochtermana ma 50 lat



W 2018 roku szpital miejski przy ul. Tochtermana obchodzi jubileusz 50-lecia  działalności. Uroczystość oddania do użytku kompleksu nowoczesnych budynków odbyła się 15 stycznia 1968 roku, a otwarcie nowego szpitala miało zapewnić mieszkańcom Radomia jak najlepszy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej

W pierwszych latach działalności szpital zatrudniał 870 osób. Nowy szpital liczył 460 łóżek. W jego skład wchodziły także obiekty przy ul. Malczewskiego i ówczesnej ulicy Dzierżyńskiego (obecnie ul. B. Limanowskiego), toteż liczba łóżek wynosiła  w sumie 732, a  w 1970 roku wzrosła do 910. Pierwszym dyrektorem szpitala był lek. Zenon Wasilewski.

W 1973 roku został utworzony Zespół Opieki Zdrowotnej, który skupiał oddziały szpitalne, poradnie specjalistyczne, poradnie rejonowe, ośrodki zdrowia, pomoc doraźną i pomoc społeczną. Dwa lata później, w związku z utworzeniem województwa radomskiego, w miejsce ZOZ-u powstał Wojewódzki Szpital Zespolony.

Początki działalności szpitala były trudne, ponieważ część usług wykonywanych dotychczas w placówkach kieleckich, trzeba było zorganizować od podstaw na terenie Radomia. W strukturze organizacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego znajdowały się wówczas oddziały szpitalne (początkowo 18 potem 22), zlokalizowane w różnych częściach miasta, wojewódzkie przychodnie specjalistyczne, przychodnie rejonowe, placówki przemysłowej służby zdrowia funkcjonujące w ramach Wojewódzkiej Przychodni Przemysłowej, ośrodki zdrowia zlokalizowane w 9 przyległych do Radomia gminach, Izby Porodowe oraz pion pomocy społecznej i żłobki, ponadto Pogotowie Ratunkowe oraz Punkt Krwiodawstwa.

Zatrudnienie we wszystkich placówkach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego osiągnęło w tak rozbudowanej strukturze, blisko 3.500 pracowników. Kolejne lata działalności szpitala przyniosły wiele zmian strukturalnych, nowe inwestycje, modernizacje i remonty. Powstawały nowe oddziały, personel szkolił się pod okiem specjalistów z najlepszych klinik.

Kolejne dziesięciolecia rozwoju i przekształceń Szpitala obejmowały m.in.: utworzenie samodzielnego Oddziału Chirurgii Naczyniowej, wyodrębnienie Stacji Dializ i Odcinka Nefrologii z Oddziału Wewnętrznego II, utworzenie Oddziału Kardiologicznego.

W związku z reformą administracyjną kraju i likwidacją województwa radomskiego, w 1999 roku  Wojewódzki Szpital Zespolony został przekształcony  w szpital o nazwie Radomski Szpital Specjalistyczny, który stał się jednostką miejską. Kolejne lata przyniosły dalszy jego rozwój. Powstał Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, utworzony został Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Pracownia Hemodynamiki, został otwarty Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zmodernizowano i wyremontowano m.in. Oddział Chorób Wewnętrznych, pomieszczenia po Oddziale Chirurgii I (IIIp.) dla potrzeb Oddziału Ortopedyczno-Urazowego, Oddział Dermatologiczny, Oddział Kardiologiczny.

W 2011 roku został oddany do użytku nowy pawilon Ginekologiczno-Położniczy. W kolejnych latach inwestowano głównie w doposażenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w  najnowszy sprzęt. W 2014 roku kupiony został tomograf komputerowy, w 2015 roku zakupiono angiograf i mammograf. Na przełomie lat 2016/2017 przeprowadzono  gruntowny remont i modernizację w pomieszczeniach Poradni Specjalistycznych; Gastroenterologicznej i Pracowni Endoskopowej, Poradni Kardiologicznej, Zakładu Diagnostyki Obrazowej, Poradni Skórno–Wenerologicznej. W planach są także remonty  kolejnych poradni.

W lutym 2018 roku, oddziały szpitalne Radomskiego Szpitala Specjalistycznego liczą 550 łóżek plus 30 łóżek opieki długoterminowej i 25 stanowisk dializacyjnych.

Punktem kulminacyjnym jubileuszu będzie uroczysta gala, na którą zostali zaproszeni byli i obecni pracownicy szpitala. Gala odbędzie się w piątek, 9 lutego o godzinie 15 w Sali Koncertowej.

Będzie ona okazją do uhonorowania i podziękowania za pracę i zaangażowanie wniesione na rzecz rozwoju Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Fot. RSS

Komentarze