To nasze życie – wspomnienia mieszkańców Szydłowca



To nasze życie – drugi tom wspomnień mieszkańców Szydłowca i okolic – zostanie zaprezentowany w sali kameralnej szydłowieckiego zamku

W pierwszej części spotkania fragmenty wspomnień odczytają członkowie Grupy Teatralnej Zamczysko: Julia Jaworska, Mateusz Lis, Michał Orzechowski, Justyna Rochniak, Piotr Targowski, Monika Tyka. Hejnał Szydłowca zagra na trąbce Jakub Zyzman.

Gościnnie wystąpi artystka śpiewaczka, sopran Halina Sowińska – Winiarska, której akompaniować będzie znany radomski muzyk Robert Grudzień.

W drugiej części spotkania, na I piętrze będzie można spotkać się przy herbacie i kawie oraz zakupić prezentowaną książkę.

Prezentacja książki odbędzie się w sobotę, 7 kwietnia o godz. 18 w sali kameralnej szydłowieckiego zamku (na parterze).

Informacja o książce

W części drugiej książki – To nasze życie – został zachowany ten sam tytuł, co części pierwszej. Część pierwsza i druga różnią się tylko kolorem okładki i oczywiście treścią.

W książce o dawnym dziewiętnastowiecznym Szydłowcu piszą: ówczesny mieszkaniec miasta Józef Gluziński i zwiedzający te okolice; o Szydłowcu, jak również o Chlewiskach wspomina Julian Ursyn Niemcewicz. O Szydłowcu i Chlewiskach, ale już w dwudziestym wieku piszą Fr. Szyfmanówna i Irena Przybyłowska Hanusz. Wydarzenia i atmosferę panującą w mieście w pierwszych dniach drugiej wojny światowej przedstawia w swoim dzienniku ówczesny proboszcz szydłowiecki ksiądz Jan Węglicki.

Dzięki wspomnieniom poznajemy losy związanych z Szydłowcem rodzin: Anteckich, Babiczów, Drzymalskich, Janczyków, Jedlińskich, Kosińskich, Nowakowskich, Stasiaków, Stąporków, Szelochów, Szparagów, Taczanowskich, Wójtowiczów, Zagdanów, Zawadzkich. Nie tylko wydarzenia związane ze swoją rodziną, ale miasto i jego mieszkańców, ich radości smutki, tragedie, dni codzienne i świąteczne w okresie poprzedzającym drugą wojnę światową i w latach wojny wspomina Januariusz Zbigniew Jankowski. Wspomnienia kilkorga autorów związane są z rodziną Depo i osobą arcybiskupa metropolity częstochowskiego Wacława Depo. Ze wspomnień francuskiego dyplomaty, męża naszej rodaczki Justyny Winiarskiej Alaina Dubuy, który zwiedził prawie cały świat, można dowiedzieć się, że na miejsce swojego stałego pobytu wybrał Szydłowiec i że „czuje się w Szydłowcu u siebie”

O rzemieślniczych tradycjach kilku pokoleń rodziny Pawlaków z Pawłowa pisze Czesław Pawlak. Dzieje Makomaskich z Krzcięcina, powiązanych rodzinnie między innymi ze Szklarskimi i Kopciałami przedstawia w swoich wspomnieniach Irena z Makomaskich Szklarska. Mieszkanka Budek artystka śpiewaczka sopranistka Halina Sowińska – Winiarska wspomina ojca Stanisława wykonującego zawód powroźnika i swoją rodzinę. Kopalnią wiedzy o Stefankowie, Nadolnej, Chlewiskach i i innych pobliskich miejscowościach, o wykonywanych pracach między innymi kurzaczy i sągarzy, o dzieciach, ich zajęciach i nauce są sięgające wybuchu I wojny światowej, opracowane przez Lechosława Wąsika wspomnienia Mariana Biegaja.

O niezwykłych losach wojennych możemy dowiedzieć się z opracowanych przez mgra Andrzeja Łatę wspomnień urodzonego w Szydłówku mieszkańca Sadku Józefa Dobjasza, żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich i Wincentego Sochackiego z 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Swoją drogę wojenną z Zaleszczyk poprzez gułag, dotarcie w szeregach wojska polskiego aż do Berlina, zatknięcie polskiej flagi na Bramie Brandenburskiej i po wielu jeszcze przeżyciach i wydarzeniach dotarcie do Szydłowca opisuje w swoich wspomnieniach Józef Grabowiecki. Upamiętnieniem wielce zasłużonej dla Szydłowca Anny z Zamoyskich Sapieżyny jest artykuł „Wielkich cnót i rozumu pani”. Ważne wydarzenie, jakim było pojawienie się w Szydłowcu księcia Józefa Poniatowskiego zostało opisane w „Szydłowiec wpisany na karty historii”.

W książce znajdziemy również informacje na temat wielkiego patrioty, społecznika dendrologa związanego z Chlewiskami w artykule „Wiktor Kazimierz Grzegorz Kozłowski”.

Komentarze



CLOSE
CLOSE