Uczniowie „Elektronika” wzięli udział w międzynarodowym projekcie



„Climate Action Project” to międzynarodowy projekt dotyczący zmian klimatu, w którym wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu. Inicjatywa była koordynowana przez nauczycielki języka angielskiego z placówki

Radomscy uczniowie w międzynarodowym gronie dyskutowali o zmianach klimatycznych. Młodzież z Zespołu Szkół Elektronicznych wzięła udział w projekcie „Climate Action Project”. Inicjatorem projektu jest Koen Timmers z Belgii, finalista w konkursie Global Teacher Prize tzw. Nobel Nauczycielski oraz założyciel stowarzyszenia ‘Take Action Global’. Głównym celem projektu jest szerzenie wiedzy na temat zmian klimatu oraz podejmowanie działań związanych z minimalizacją tego zjawiska – mówi Magdalena Dygała, koordynator projektu w Zespole Szkół Elektronicznych w Radomiu. 

Tematyka inicjatywy obejmowała działania związane z przyczynami i skutkami zmian klimatu a hasło przewodnie projektu to: GO GREEN, SAVE THE PLANET. Projekt był przedstawiany w Parlamencie Europejskim i na szczycie klimatycznym ONZ, potrwał 6 tygodni i był realizowany w klasach 1P2, 1M, 2P, 2Ti1 oraz 3TMA. Uczniowie radomskiego „Elektronika” podejmowali różne inicjatywy, a swoimi wnioskami dzielili się z uczniami z całego świata – mówi Zuzanna Sasin, uczennica “Elektronika”, która brała udział w projekcie. 

W trakcie trwania projektu uczniowie wykonali następujące działania:

  • Opracowali własne rozwiązania dotyczące zmian klimatycznych,
  • Przygotowali wiele filmików i prezentacji w języku angielskim,
  • Posadzili drzewa na terenie Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu,
  • Brali czynny udział w spotkaniach z nauczycielami i uczniami z Brazylii, Chorwacji, Indii, Meksyku i Mołdawii,
  • W czwartym tygodniu trwania projektu 'Climate Action Project’, uczennice klasy 2P, pod opieką Magdaleny Dygały, stworzyły projekt wynalazku „Soil moisture pot”,

  • Uczniowie zaprojektowali stronę internetową projektu oraz nakręcili teledysk do piosenki Michaela Jacksona „Earth Song”.
  • Brali udział w wydarzeniu ,,Dzień Działań na rzecz Klimatu’’wraz z nauczycielami i uczniami z ponad 135 krajów i światowej sławy prelegentami, w tym dr Jane Goodall, prezydent Juan Manuel Santos i Sir David Attenborough oraz  z ekspertami z WWF, NASA i ONZ.
  • Odbyli też wywiad z brytyjską badaczką w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii, dr Jane Goodall.

  • Wzięli także udział w  spotkaniu z eko-ekspertem, Panią Małgorzatą Musińską-Kubis, polskim dyplomatą w ambasadzie RP w Sztokholmie w Wydziale Handlu i Inwestycji oraz członkiem organizacji non-for profit w Szwedzko-Polskiej Izbie Handlowej. Podczas spotkania zaprezentowała uczniom  kilka ciekawostek na temat ekologii w Szwecji, między innymi opowiedziała o obowiązującym tam systemie kaucjowania plastikowych i szklanych butelek, a także metalowych puszek.

Projekt w Zespole Szkół Elektronicznych w Radomiu był realizowany pod opieką nauczycielek języka angielskiego: Barbary Kostkiewicz, Magdaleny Dygały oraz Zuzanny Dobkiewicz.

 

Fot. Magdalena Dygała, Paweł Wach.

Komentarze



CLOSE
CLOSE