Ustawa antyprzemocowa weszła w życie Nowe przepisy nadają policjantom możliwość wydania sprawcy przemocy nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zbliżania się do niego. Zakaz zbliżania będzie obowiązywał przez 14 dni

Ustawa antyprzemocowa weszła w życie. Według nowego rozporządzenia sprawca przemocy po wydaniu nakazu będzie musiał bezzwłocznie opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie. Zostanie również wydany zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania natychmiastowego nakazu w tej sprawie zostały nadane policji – informuje mł. asp. Aleksandra Calik, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. 

 

Osoba, wobec której zostanie zastosowany taki nakaz, jest zobowiązana do udzielenia policji informacji na temat miejsca swojego pobytu. Radomscy funkcjonariusze wydali już pierwszy tego typu nakaz – mówi Calik. 

Zakaz zbliżania się będzie obowiązywał przez 14 dni. Jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą może zostać przedłużony. Ustawa przewiduje również usprawnienie postępowania sądowego, które powinno zakończyć się w ciągu 30 dni.

Komentarze