full screen background image
Search

Wakacje – czas wypadków drogowych



Okres urlopowy to czas wzmożonych kolizji i wypadków komunikacyjnych. Jak podkreśla Jacek Mnich – naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego mazowieckiej policji, statystycznie jest ich więcej niż w poprzedzających miesiącach. W wielu przypadkach przyczyną wypadków są paradoksalnie dobre warunki atmosferyczne

Korzystne warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na zachowanie kierowców. – Dobra widoczność, sucha nawierzchnia oraz dłuższy dzień sprawiają, że kierowcy są skłonni jechać szybciej i podejmują zbędne ryzyko. Ponadto będąc rozluźnionym pod wpływem wakacyjnej aury, nasza reakcja jest wolniejsza – mówi naczelnik Jacek Mnich.

Drugim powodem większej liczby wypadków w ruchu drogowym są czynniki rozpraszające kierowców. – Badania naukowe pokazują, że osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy (również przez zestaw głośnomówiący) w czasie jazdy ma praktycznie taki sam czas reakcji, co pijany kierowca. Mówiąc o alkoholu oczywiście apeluję do wszystkich, by nie wsiadali za kierownicę pod jego wpływem. Biesiadując z przyjaciółmi zadbajmy o to, by zawsze był ktoś, kto rozwiezie nas do domów lub skorzystajmy z taksówek – doradza naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

Policja w okresie wakacyjnym realizuje projekt Bezpieczne Wakacje. W ramach tej akcji drogówka kontroluje ruch i trzeźwość kierowców.

Komentarze