full screen background image
Search

Warszawa niezmiennie stolicą Mazowsza – Nowoczesna obwinia PiS


Komisja Europejska odrzuciła wniosek władz polskich o wydzielenie Warszawy i gmin podwarszawskich z województwa mazowieckiego. To oznacza, ze te biedniejsze regiony Mazowsza, jak Radom, Siedlce czy Ostrołęka dostaną znacznie mniej środków w ramach polityki spójności niż wynika to z ich poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego.

– Nie możemy mieć wątpliwości, ze taka decyzja KE jest konsekwencją nieodpowiedzialnej, niszczącej praworządność polityki PiS-u – oświadczyła Katarzyna Kalinowska, szefowa radomskiej Nowoczesnej. – W Trybunale Sprawiedliwości UE wszczęto postępowanie w sprawie polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym, które może skutkować wydaniem postanowienia zabezpieczającego, zatrzymującego czystkę w SN tak, jak było to w przypadku działań w sprawie Puszczy Białowieskiej. Zamach na praworządność i niezależne sądy to zamach na wolności, o które walczyliśmy – mówiła Ewa Zarychta, członkini radomskiego i mazowieckiego Zarządu Nowoczesnej.

– Konstytucja RP stanowi nadrzędne prawo w Polsce i ci, dla których przestrzeganie prawa jest ważne, a zwłaszcza ci, którzy stoją na straży przestrzegania prawa, powinni odwoływać się do tej właśnie ustawy zasadniczej, a nie innych aktów prawnych, które niejednokrotnie zostały uchwalone przez obecny parlament w sprzeczności do polskiej Konstytucji – dodał  Borysław Szlanta, radomski adwokat.

Przypominamy, że radomscy działacze Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej podpisali porozumienie w sprawie wspólnej listy w wyborach samorządowych. Ich kandydat na prezydenta Radomia to Radosław Witkowski. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Komentarze