full screen background image

WSPÓLNE MORZE – międzynarodowa wystawa w OrońskuWSPÓLNE MORZE – CZYSTE CZY PLASTIKOWE?! to projekt współorganizowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, łączący sztukę z odkryciami naukowymi. W ramach tej proekologicznej inicjatywy odbędzie się niezwykła wystawa – idealnie wpasowana w Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Projekt WSPÓLNE MORZE finansowany przez Unię Europejską jest bardzo ważny, bo dotyczy ekologii, opowiadała specjalistka ds. edukacji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Weronika Elertowska. – Projekt skupia się na zanieczyszczeniu mórz i oceanów przede wszystkim plastykiem. Realizatorami są 4 instytucje, w tym nasze Centrum. Warto zaznaczyć, że jest to inicjatywa międzynarodowa. Pozostałymi organizatorami są Galeria Hybrid Art Management w Budapeszcie, berlińska organizacja EUCC-D zrzeszająca około 500 instytucji non-profit, a także organizacji pozarządowych i ekspertów w 40 krajach, oraz The Foundation of Entrepreneurship skupiająca się na wykorzystaniu przede wszystkim przedsiębiorców i ich potencjału w sztuce nowoczesnej.

Jedną z najważniejszych punktów projektu WSPÓLNE MORZE – CZYSTE CZY PLASTIKOWE?! jest wernisaż proekologicznej wystawy, będącej równocześnie podsumowaniem konkursu. – Konkurs został zorganizowany dla artystów, a my zaprezentujemy ich odpowiedzi, jak można ten problem zanieczyszczenia środowiska, mórz i oceanów rozwiązać. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 100 koncepcji artystycznych, w tym 5 wyróżnionych z całego świata. Te koncepcje faktycznie napływały ze wszystkich kontynentów – podkreśliła Weronika Elertowska.

Wśród laureatek znalazła się również Polka, Ewa Markiewicz. To absolwentka krakowskiego ASP. – Mamy też realizacje z Wielkiej Brytanii, Węgier, Niemiec i Słowenii. Ta ostania praca jest bardzo ciekawa. Dotyczy ona zanieczyszczenia mórz, ale przede wszystkim zanieczyszczenia wody dźwiękiem. To wyjątkowa koncepcja, bo pokazuje kwestie, nad którymi się na co dzień nie zastanawiamy – stwierdziła Weronika Elertowska.

Otwarcie wystawy WSPÓLNE MORZE – CZYSTE CZY PLASTIKOWE?! odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 13.00 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na temat programu Dnia Ziemi w Orońsku znajdziesz tutaj

Komentarze