Wspomnienie Andrzeja WajdyMazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Dyskusyjny Klub Filmowy zapraszają na spotkanie poświęcone pamięci Andrzeja Wajdy. 9 października minęła pierwsza rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. W programie m.in. wystawa plakatów do filmów Andrzeja Wajdy, fotografie Czesława Czaplińskiego oraz projekcja filmu „Panny z Wilka” z odnowionej cyfrowo kopii. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 października o godz. 16:15 w kinie studyjnym przy ul. Kopernika 1.

Przed projekcją Andrzeja Wajdę wspominać będzie wybitny fotograf Czesław Czapliński, który był przyjacielem reżysera i współpracował z nim na planach filmowych, na przestrzeni 30 lat.

Czesław Czapliński – światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie.  Autor 40 albumów i książek, wielu filmów dokumentalnych, miał 200 wystaw fotograficznych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. W ciągu 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki i sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak Muhammad Ali, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, m.in. na łamach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva” czy „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie. Oprócz fotografii od wielu lat uprawia dziennikarstwo, jest autorem kilkuset artykułów i reportaży publikowanych w Ameryce i Polsce.

Wstęp wolny za zaproszeniami, które można odebrać w kasie kina w dniu projekcji. Ilość miejsc ograniczona.

fot. Czesław Czapliński

źródło: MCSW „Elektrownia” w Radomiu

Komentarze