full screen background image

XI Radomski Festiwal Filozofii „Okna” – aktualizacjaWe wtorek, 28 maja rozpoczyna się Radomski Festiwal Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego. To już jedenasta edycja kilkudniowej, interdyscyplinarnej imprezy, której głównym tematem jest szeroko rozumiana problematyka filozoficzna. W ramach wydarzenia organizowanego przez „Resursę Obywatelską” odbędą się debaty, wernisaże, projekcje filmowe i koncerty. Gościem „Okien”, jak co roku będzie córka profesora- Agnieszka Kołakowska.

– Cieszę się, że pamięć o Leszku Kołakowskim w jego rodzinnym mieście jest wciąż żywa. Myślę, że dużą zasługą naszej imprezy jest pojawienie się w przestrzeni miejskiej elementów upamiętniających profesora, choćby rzeźby-stolika, który stoi na radomskim deptaku. Wydarzenia w ramach „Okien” są artystycznym działaniem w połączeniu z częścią publiscustyczno-naukową – mówił Marcin Kępa, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego „Resursy”.

Leszek Kołakowski urodził się w naszym mieście i jest Honorowym Obywatelem Radomia. Stąd idea radomskiego festiwalu poświęconego filozofii, która zrodziła się w 2007 roku, podczas uroczystych obchodów 80-tych urodził profesora. (Więcej informacji na temat Stolika prof. Leszka Kołakowskiego znajdziesz tutaj).

„Okna 2019” – 28 maja – 4 czerwca 2019 – program

30 maja (czwartek)

godz. 18.00 – „Leszek Kołakowski a filozofia” – promocja książki i spotkanie z redaktorami

i współautorami publikacji – prof. Stanisławem Gromadzkim i prof. Marcinem Miłkowskim

(Sala Kameralna „Resursy’)

31 maja (piątek)

godz. 17.00 – „Słony smak nieba i inne historie z życia wzięte” – premiera spektaklu Teatru Poszukiwań na podst. tekstów Leszka Kołakowskiego ze zbioru „Klucz Niebieski”, reż. Katarzyna Sasal (Sala Widowiskowa)

godz. 18.00 – „Przeszłość…” – otwarcie zbiorczej wystawy plastycznej uczestników pleneru

w Boguchwale (k. Rzeszowa) i pracowników Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (Galeria „Resursy”)

2 czerwca (niedziela)

godz. 18.00 – „Na melodię przeszłości” – koncert etno-folkowy Patryka Walczaka z zespołem Viklinova (Sala Widowiskowa)

4 czerwca (wtorek)

– godz. 12.00 (amfiteatr przy pasażu L. Kołakowskiego za Galerią Słoneczną)

– „Przeszłość…” – debata z udziałem dr. Adriana Ziółkowskiego, Agnieszki Kołakowskiej oraz laureatów XXXI Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej

– wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia

– „Żona Lota, czyli uroku przeszłości” – spektakl na podst. tekstu L. Kołakowskiego w wyk. Teatru z II LO im. M. Konopnickiej, reż. Iwona Pawlak i Ewa Pawłowska-Wróbel

– godz. 18.00 – „Prześniona rewolucja?” – spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Lederem (Sala Kameralna „Resursy”)

Wydarzenia towarzyszące:

28 maja (wtorek)

– godz. 18.00 – „Miejsce i Krzyż Straceń Powstańców Styczniowych w Radomiu” – promocja książki Pawła Putona i spotkanie z autorem (Sala Kameralna „Resursy)

31 maja (piątek)

– godz. 12.00 – „Aktualność filozofii indyjskiej” – wykład otwarty prof. Krzysztofa Kosiora (Aula VI LO im. J. Kochanowskiego, ul. Kilińskiego 25)

Źródło: resursa.radom.pl

Komentarze